12.01.2023 14:30 12 PM/UM Gdańsk

4. rocznica śmierci Pawła Adamowicza

FOT. RENATA DĄBROWSKA / GDANSK.PL

W dniach 13-15 stycznia po raz czwarty upamiętniona zostanie tragiczna śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W programie m.in. złożenie kwiatów przy płycie upamiętniającej miejsce zamachu, zaprezentowanie laureata II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza oraz promocja albumu pt. „Cisza / Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska”.

Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika 13 stycznia 2019 roku. Podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na skutek odniesionych ran zmarł następnego dnia.

Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! - tak brzmiały jego ostatnie słowa.

Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. To, jak wygląda dziś Gdańsk, to w dużej mierze jego zasługa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, zatrzymali się na chwilę i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


Program wydarzeń, 13 - 15 stycznia 2015 roku:

13 STYCZNIA (PIĄTEK)

— godz. 12.00, biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności, transmisja na www.gdansk.pl

Ogłoszenie laureata II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza

Nagroda im. prezydenta Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk. W tym roku zostanie ona przyznana po raz drugi.

Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją kontynuują. Jest to inicjatywa ICORN (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia), Europejskiego Komitetu Regionów i Miasta Gdańska.

— godz. 19.00, między Katownią a Złotą Bramą, transmisja na www.gdansk.pl

W miejscu, gdzie cztery lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz oraz przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski,

Z carillonu Ratusza Głównego Miasta ponownie rozbrzmi utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

— godz. 19.30, Bazylika Mariacka, transmisja na www.gdansk.pl

Modlitwa międzywyznaniowa i złożenie kwiatów przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

Akcja Serce #StopHejt na placu Solidarności - od godz. 17

Tuż po zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza w styczniu 2019 roku, na placu Solidarności, gdańszczanie samorzutnie ułożyli wielkie płonące serce, złożone z 36 tysięcy zniczy. Od tamtego czasu, w rocznice tragedii, organizowana jest podobna akcja - oczywiście na mniejszą skalę. W tym roku oprócz Gdańska w akcji Serce #StopHejt będzie uczestniczyło także 20 miast w całym kraju.

Gdańskie układanie zniczy w kształt serca i ich zapalanie odbędzie się w piątek, 13 stycznia.

— godz. 17 - zbiórka wszystkich chętnych osób, stawianie i zapalanie zniczy

— godz. 18 - oficjalna część wydarzenia z przemówieniami

— godz. 18.40 - przemarsz zgromadzonych pod Złotą Bramę, gdzie na godz. 19 zaplanowane są uroczystości, które zorganizowało Miasto Gdańsk

Akcję organizuje i koordynuje Komitet Obrony Demokracji, przy wsparciu i pomocy Instytutu Pawła Adamowicza, Fundacji Wspólnota Gdańska, Stowarzyszeń Tolerado i Warto być Przyzwoitym, Stowarzyszenia “Skwer Władysława Bartoszewskiego”, Fundacji Gdańskiej i wielu ludzi dobrej woli.

14 STYCZNIA (SOBOTA)

— godz. 16.30, Dwór Artusa, transmisja na www.gdansk.pl

Promocja albumu pt. „Cisza / Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska”.

Album „Cisza / Silence” zawiera fotografie prezentowane na wystawie czasowej o tym samym tytule, zorganizowanej w 2022 roku przez Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów. W publikacji znajdują się zdjęcia dokumentujące czas żałoby w Gdańsku po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.

W spotkaniu wezmą udział członkowie rodziny, najbliżsi przyjaciele i współpracownicy Pawła Adamowicza oraz fotoreporterzy, którzy niemalże każdego dnia dokumentowali działalność Prezydenta Miasta Gdańska oraz gdańszczanki i gdańszczanie. Każdy z uczestników otrzyma egzemplarz albumu.

Wystąpi również kwartet w składzie: Jagoda Wojciechowska – śpiew, Adam Wendt – saksofon, Piotr Lemańczyk – kontrabas oraz Cezary Paciorek – fortepian Wiszniewskiego / akordeon. Muzycy wykonają m.in. utwory „The Sound of Silence” oraz „Dziwny jest ten świat”.

Wstęp: wolny, wejście przez przedproże od godz. 15.55.

— godz. 18.00, Bazylika Mariacka

Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

Spotkania w ECS

14 STYCZNIA, godz. 18.00, biblioteka ECS, Nadzieja mieszka w naszym mieście

„Nadzieja mieszka w naszym mieście” - spogląda ze ścian kościołów i fasad kamienic, niesie się z dźwiękiem dzwonów i brzmi o wschodzie słońca. Nie opuszczając ciepłego zacisza biblioteki ECS, będzie można udać się na spacer po Gdańsku nieoczywistym szlakiem czterech nadziei. Rozmowę z ks. Krzysztofem Niedałtowskim, Jackiem Friedrichem, Grzegorzem Szychlińskim i Mają Miro o czterech odsłonach nadziei poprowadzi Katarzyna Żelazek. Bezpłatne bilety oraz szczegóły dostępne na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

15 STYCZNIA, godz. 18.00, ogród zimowy ECS, transmisja na www.gdansk.pl

Wieczór dla przyjaciela

Nadzieja jest tegorocznym hasłem wywoławczym Wieczoru dla przyjaciela, który Europejskie Centrum Solidarności realizuje od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy odbyło się spotkanie w ECS, które przywołało osobę prezydenta i wartości, jakie były mu drogie. O znaczeniu nadziei i jej braku dla kondycji psychicznej człowieka opowie prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra, terapeuta i wybitny humanista. A potem siądzie do stołu, aby wymienić poglądy o praktykowaniu nadziei z aktywnymi obywatelami: Sylwią Gregorczyk-Abram, Bożeną Grzywaczewską i Piotrem Jaconiem. Bezpłatne bilety oraz szczegóły dostępne na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

Koncerty carillonowe

— 14 STYCZNIA (sobota), godz. 11.00 , wieża kościoła św. Katarzyny

— 15 STYCZNIA (niedziela), godz. 12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta

Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska. Koncerty można również wysłuchać online na FB: Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...