13.12.2022 14:55 0 PM/mat.pras.
PGE Baltica została partnerem strategicznym VI edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa prowadzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Przypomnijmy, że farma wiatrowa, która ma stanąć na Bałtyku ma być jedną z największych na świecie, a infrastruktura niezbędnej do wyprowadzenia mocy z elektrowni powstanie w gminie Choczewo.
Czytaj również: Coraz bliżej do wielkiej inwestycji na Bałtyku, jej infrastruktura powstanie w gminie Choczewo
Umowę o współpracy przy realizacji studiów podpisano na początku grudnia. Wcześniej, we wrześniu 2022 roku, spółka i uczelnia podpisały list intencyjny w tej sprawie.
— Współpraca z PGE Baltica w tak prężnie rozwijającej się dziedzinie jest niezwykle istotna. Uruchomienie kolejnej edycji studiów na tym kierunku związane jest bezpośrednio z oczekiwanym w najbliższych latach intensywnym rozwojem rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.** W projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku przewidziano realizację morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW**, co czyni z Polski potencjalnego lidera branży w Europie – powiedział prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Poza studiami podyplomowymi i projektami badawczo-rozwojowymi Politechnika Gdańska współpracuje z PGE Baltica także przy realizacji specjalności projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych na studiach magisterskich na kierunku oceanotechnika.
Czytaj również: Kolejna energetyczna inwestycja w gminie Choczewo
– Wchodzimy w kolejny rok współpracy z jedną z najlepszych uczelni technicznych w kraju. Tym samym umacniamy budowany przez nas ekosystem współpracy nauki z rozwijającym się sektorem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Skorzystanie z potencjału rodzimej myśli naukowej, a jednocześnie z zasobów dydaktycznych polskich uczelni, pozwoli nam realizować innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe i kształcić specjalistyczne kadry. Wspólnie budujemy polski offshore – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.
Fot. mat.pras.
Słuchacze dwusemestralnych studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa mają możliwość zdobycia lub pogłębienia wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej.
Czytaj również: Na Bałtyku ma powstać jedna z największych morskich farm wiatrowych na świecie