06.12.2022 16:00 10 WH/TTM

‘Tutaj czują się jak w domu’ – otwarcie Dziennego Domu Pobytu w Lini

Fot. TTM

W Mikołajki uroczyście otwarto Dzienny Dom Pobytu w Lini. Podopieczni mogą korzystać z siłowni, sali rehabilitacyjnej czy sali warsztatowej. Koszt budowy to 4,5 mln złotych.

We wtorek (6 grudnia) oficjalnie przecięto wstęgę przed budynkiem przy ul. Szkolnej 3 w Lini.

To było celowo wybrana data, bo wiemy, że wszyscy lubią prezenty. Ideą dzisiejszego święta jest bezinteresowna pomoc. Aby wszyscy się cieszyli i byli z siebie dumni, że mogliśmy stworzyć takie piękne miejsce dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, niepełnosprawnych, samotnych – mówi wójt gminy Linia Bogusława Engelbrecht.

Uroczyście otwarto placówkę. Przygotowano 16 miejsc dla podopiecznych, którzy mogą korzystać z sali rehabilitacyjnej, siłowni, sali warsztatowej czy pomieszczeń socjalnych.

Ten projekt był konieczny, ale zawsze gdzieś odsuwany. Z roku na rok istnieje liczba osób, która wcześniej wymagała kształcenia specjalnego i później po 24. roku życia te osoby zostają w domu mimo intensywnej edukacji – dodaje wójt.

Gmina Linia zapewnia bezpłatnie transport oraz wyżywienie. Zajęcia edukacyjne odbywają się w godzinach 7:00-17:00 od poniedziałku do piątku.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Zajęcia staramy się dostosowywać do uczestników. Mamy terapeutę zajęciowego, który ma zajęcia plastyczne, artystyczne, muzykoterpaię. Mamy psychologa i fizjoterapeutę – wymienia Magdalena Pipka-Urbańska, kierownik placówki.

Całe zadanie kosztowało ponad 4,5 mln złotych z dofinansowaniem z urzędu marszałkowskiego w wysokości 1,7 mln złotych. Projekt wsparli także towarzystwo sportowe z Luzina i Caritas Kartuzy.

Z naszego punktu widzenia, widzimy dużą potrzebę istnienia tego miejsca. Widzimy jak oni się tu odnajdują, zawiązują nowe przyjaźnie, jak się rozwijają. Czują się tutaj jak w domu. Cieszymy się, że możemy im to zapewnić i chcemy, aby to funkcjonowało jak najdłużej – dodaje Pipka-Urbańska.

Pojawią się plany zagospodarowania poddasza na salę sensoryczną. Na wiosnę wokół budynku pojawi się ogródek.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...