29.11.2022 10:25 6 PM

104. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej. Albatros rozpoczął służbę

Pomorski Urząd Wojewódzki

W porcie wojennym w Gdyni odbyły się uroczystości 104. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. Kulminacyjnym punktem obchodów było podniesienie bandery na ORP Albatros.

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu dba ona o bezpieczeństwo nad polskim morzem i działa na rzecz morskiej racji stanu.

W poniedziałek (28 listopada) w 104. rocznicę utworzenia polskiej Marynarki Wojennej odbyły się oficjalne rocznicowe uroczystości. Ważnym punktem obchodów były podniesienie bandery na ORP Albatros.

Albatros to nowoczesny niszczyciel min - jest kolejnym okrętem typu Kormoran II, który wzmocnił flotę MW. Jego wyposażenie to m.in. kilka rodzajów uzbrojenia, systemy nawigacyjne, komora dekompresyjna, radar podkilowy, pojazdy załogowe i bezzałogowe. Od dziś jest częścią gdyńskiego 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Załogę tworzy 45 osób. Niszczyciel będzie pełnił służbę na Morzu Bałtyckim, ale może również wchodzić w skład grup taktycznych m.in. na Morzu Północnym, Śródziemnym i Czarnym.

Po uroczystym włączeniu „Albatrosa” w poczet okrętów RP, w  kinoteatrze „Grom” wręczono odznaczenia i wyróżnienia, a także patenty dowódcy okrętu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...