25.11.2022 08:00 21 PM/mat.pras.

Karetki i agregaty z Pomorza ruszyły na Ukrainę

fot. Dorota Kulka / UMWP

Dziesięć agregatów prądotwórczych zakupionych z budżetu województwa pomorskiego wyruszyło dziś na Ukrainę. Urządzenia trafią do Odessy. Na Ukrainę pojechały również dwie karetki z Pomorza przekazane przez Stację Pogotowia Ratunkowego w Słupsku.

Wojna na Ukrainie trwa już dziewięć miesięcy. Wobec niepowodzeń na froncie, armia rosyjska atakuje krytyczną infrastrukturę Ukrainy: ciepłownie, elektrownie i rozdzielnie elektryczne. Powoduje to przerwy w dostawie prądu, wody i ciepła do miast i wsi. O pomoc materialną, która zabezpieczy mieszkańców regionu odeskiego, do samorządu województwa pomorskiego wystąpiła Odeska Regionalna Administracja Państwowa. Region odeski jest partnerskim regionem województwa pomorskiego. Mieszka w nim 2,3 mln ludzi. W zeszłym tygodniu ponad 60 proc. mieszkańców nie miało dostępu do prądu przez czas dłuższy niż 24 godziny - czytamy na stronie pomorskie.eu.

fot. Dorota Kulka / UMWP fot. Dorota Kulka / UMWP fot. Dorota Kulka / UMWP fot. Dorota Kulka / UMWP fot. Dorota Kulka / UMWP fot. Dorota Kulka / UMWP fot. Dorota Kulka / UMWP

Podczas październikowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni jednogłośnie zadecydowali o przekazaniu regionowi odeskiemu generatorów prądu za kwotę 100 tys. zł. Za tę kwotę udało się zakupić 10 takich urządzeń. Są to urządzenia zgodne ze specyfiką przesłaną przez Ukraińców, będą używane m.in. w tzw. „strefach przetrwania” czyli w specjalnych namiotach, gdzie można uzyskać pomoc, czy naładować telefon.

Nasze wsparcie to nie tylko odpowiedź na apel przewodniczącego Odeskiej Regionalnej Administracji Państwowej, która prosiła o generatory prądu, ale też wyraz solidarności z narodem ukraińskim – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Po raz kolejny pokazujemy, że pomorski samorząd jest skuteczny. Do tej pory udało się m.in. przywieźć pociągami Ukraińców na Pomorze, wysłać sprzęt medyczny, materiały opatrunkowe oraz karetkę do Ukrainy. Pracownicy urzędu marszałkowskiego wspomagali też punkty recepcyjne. Pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać – podkreślił marszałek Struk.

W tym samym konwoju z pomocą dla Ukrainy pojadą też dwie karetki przekazane przez Stację Pogotowia Ratunkowego w Słupsku. Są to ambulansy VW Crafter wyprodukowane w 2014 roku. Jedna z karetek trafi do Odessy, druga – do Zaporoża. Transport generatorów i ambulansów zapewni bezpłatnie firma W.A.S Wietmarscher-Polska sp. Z o.o., która również doposażyła obie karetki w kompletne deski ortopedyczne dla dorosłych i nosze podbierakowe.

fot. Dorota Kulka / UMWP fot. Dorota Kulka / UMWP fot. Dorota Kulka / UMWP fot. Dorota Kulka / UMWP fot. Dorota Kulka / UMWP fot. Dorota Kulka / UMWP fot. Dorota Kulka / UMWP

Warto dodać, że obecnie trwa procedura związana z przekazaniem kolejnego ambulansu. Tym razem chodzi o pojazd Gdańskiego Pogotowia Ratunkowego, który trafić ma do Chersonia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24