Politycy nie zabijajcie polskich mediów

26.11.2022 12:00 13 PM/KPP Puck

Uwaga na oszustów, którzy są aktywni szczególnie przed świętami

Fot. KPP Puck

Zbliżające się "Mikołajki" oraz święta to czas robienia prezentów. Obecnie często zamawiamy przez internet, a później z niecierpliwością wyczekujemy paczki. Na ten właśnie moment czekają również oszuści.

Zakupy, poszukiwanie prezentów i przygotowania do świąt mogą uśpić czujność, co jest świetną okazją dla złodzieja. Policjanci apelują o rozwagę przy płatnościach internetowych.

Pamiętajmy, aby nie kopiować oraz wklejać numerów kont bankowych. Zawsze wpisujmy je ręcznie i nie zapominajmy o ich dokładnej weryfikacji. Uważajmy na super okazje i bardzo duże promocje na sprzęt i inne artykuły. Nie wierzmy w super oferty i unikajmy zakupu przedmiotów o rażąco niskiej cenie. Zachowujmy korespondencję ze sprzedawcą. Bezpieczniej jest dokonywać zakupów za pobraniem, a płatności regulować po otrzymaniu zamówionego towaru. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o numer konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem, a w obecności kuriera sprawdzić paczkę. Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania - mówi mł.asp. Łukasz Brzeziński z puckiej komendy.

Jak nie dać się oszukać?

— Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat.

— Gdy otrzymamy wiadomość odsprzedawcy, nie wchodźmy na stronę sklepu, bądź firmy za pomocą przysłanego linku. Zawsze róbmy to wpisując samodzielnie jej adres w przeglądarkę internetową.

Oszuści coraz częściej podszywają się również pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Kwota nie jest duża, co usypia naszą czujność. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku, bądź odbiorcy płatności. Nieświadoma osoba wprowadza dane wrażliwe dotyczące konta (takie jak login czy hasło) i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...