26.11.2022 15:00 0 PM/UM Gdynia

Nowoczesny niszczyciel min wkrótce rozpocznie służbę

zdjęcie z sierpnia 2022 r. // fot. st. mat Ariel Szczepański

W najbliższy poniedziałek w Gdyni odbędzie się uroczyste podniesienie bandery na drugim nowoczesnym niszczycielu min ORP Albatros. Wszystko w 104 rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej.

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu dba ona o bezpieczeństwo nad polskim morzem i działa na rzecz morskiej racji stanu. W Gdyni, mieście nierozerwalnie związanym z morzem, jest ona częścią tożsamości. W 104. rocznicę utworzenia polskiej Marynarki Wojennej odbędą się oficjalne rocznicowe uroczystości. Ważnym punktem obchodów będzie podniesienie bandery na ORP Albatros - czytamy na stronie gdyńskiego urzędu miasta.

Niszczyciel min Albatros to drugi z sześciu nowoczesnych niszczycieli min w składzie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Oficjalne rozpoczęcie służby nastąpi po uroczystości pierwszego podniesienia bandery. Od 28 listopada 2017 roku pierwszy z serii, ORP Kormoran, pełni służbę w składzie 13. Dywizjonu Trałowców.

Przekazanie nowego okrętu poprzedziły kilkumiesięczne próby zdawczo-odbiorcze. Potwierdziły one zdolność jednostki do realizacji jego głównych zadań, do których należy: poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Tak jak ORP Kormoran, również ORP Albatros będzie pełnić służbę w składzie 13. Dywizjonu Trałowców.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...