24.11.2022 07:48 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Suplementowanie witaminy D3 najczęściej kojarzy nam się z podawaniem kropelek maleńkim dzieciom tuż po urodzeniu, w celu zapobiegnięcia rozwoju krzywicy. Jeszcze do niedawna bardzo mało mówiło się o konieczności suplementacji i witaminy D3 w naszych szerokości geograficznych. Konieczność suplementacji wynika z faktu, że w ciągu roku mamy niewiele dni, kiedy możemy chwytać witaminę d pochodzącą wprost ze słońca. Nawet kiedy te dni nastają, to najbardziej efektywny moment w pochłanianiu tej witaminy najczęściej spędzamy w pracy. Kiedy zatem powinno się suplementować witaminę D3?
Jest nie chorujemy na żadne choroby przewlekłe ani autoimmunologiczne, jak np.schorzenia tarczycy, witaminę D3 powinniśmy przyjmować w miesiącach od października do kwietnia, zgodnie z zaleceniami lekarskimi bez względu na wiek i płeć. Wiosną i latem możemy spróbować zapewnić sobie niezbędną ilość witaminy D3 przez syntezę skórną. W tym celu powinno się codziennie przez 15 minut w godzinach między 10:00 a 15:00 przebywać na świeżym powietrzu z odsłoniętą twarzą, nogami oraz przedramionami. Wystawienie się na ekspozycję słoneczną powinno odpowiadać spożyciu 200 jednostek witaminy D3. Dla osób pracujących najczęściej jest to nieosiągalne, zatem warto jest suplementować choć w niewielkiej dawce witaminę D3 przez cały rok.
Z pewnością są to kobiety w ciąży, kobiety dojrzałe po menopauzie, osoby otyłe, seniorzy, osoby ze schorzeniami tarczycy, wątroby i nerek.
Niedobór witaminy D3 może powodować wiele schorzeń. Szczególnie dla kobiet w ciąży istnieje duże niebezpieczeństwo, że w przypadku niedoboru witaminy D3 rośnie prawdopodobieństwo schorzeń u dziecka. Nie jest to oczywiście żaden wyznacznik zdrowia, jednak warto zniwelować takie zagrożenie. Właściwe poziom witaminy D3 jest ważny także dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Dlatego osobom chorym na niedoczynność oraz na Hashimoto zaleca się stosowanie witaminy D3 w dużych dawkach. Niedobór witaminy D3 może powodować zaburzenia w gospodarce wapniowo-fosforanowej, która prowadzi do nieprawidłowej mineralizacji kości i rozwoju osteoporozy.
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Sygnałem alarmowym są z pewnością częste złamania oraz odczuwane bóle kości, bóle mięśniowe, pogorszony stan skóry, próchnica i problemy z dziąsłami, zmęczenie i apatia, zaburzenia snu, zmniejszona odporność, wypadanie włosów, zaburzenia nastroju oraz zaburzenia wzroku. Są to jednak bardzo uogólnione objawy i mogą sugerować wiele schorzeń. Warto wówczas zbadać poziom witaminy D3 we krwi, jeśli takie objawy występują.
W zależności od tego, czy chorujesz na jakieś dodatkowe choroby oraz ile czasu dziennie spędzasz na świeżym powietrzu (a w szczególności na słońcu) powinieneś dobrać odpowiednią dawkę witaminy D3. Na rynku dostępne są preparaty wieloskładnikowe, wzbogacone o witaminę K, magnez, wapń, a także wszystkie te substancje jednocześnie. Najlepszymi preparatami zawierającymi witaminę D3 są te, które zawierają holikalcyferol, czyli witaminę D3 w aktywnej postaci. Witamina D3 w firmie leku wydawana jest na receptę, którą przepisze ci lekarz. Możesz zamówić ją także samodzielnie poprzez serwisu e-recept. Po wypełnieniu krótkiej ankiety, w ciągu kilku minut otrzymasz kod swojej recepty, a następnie zrealizujesz ją w najbliższej aptece.