21.11.2022 12:27 6 WH/KMP Gdynia

Wyłudzili od seniora ponad 120 tys. złotych

Fot. pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Zadzwonił do 87-latka z Gdyni i przedstawił się za jego wnuka twierdząc, że spowodował śmiertelny wypadek oraz potrzebuje pieniędzy na kaucję. Senior uwierzył mężczyźnie i oddał 120 tys. złotych i 450 euro. Policjanci pracują nad sprawą.

Pomimo apeli i nagłaśniania akcji informacyjnych, nadal zdarzają się kradzieże metodą na wnuczka i na policjanta. Przestępcy nie próżnują i modyfikują swoje metody.

W sobotę (19 listopada) około godziny 13:00 do 87-letniego gdynianina zadzwonił mężczyzna, który podał się za jego wnuka.

Powiedział, że jest zatrzymany przez policjantów, ponieważ spowodował wypadek komunikacyjny ze skutkiem śmiertelnym. Fałszywy wnuczek powiedział, że potrzebuje gotówki na kaucję, dzięki której będzie mógł wrócić do domu. Następnie telefon został przekazany kobiecie, która przedstawiła się jako policjantka i potwierdziła przekazaną wersję – czytamy w komunikacie gdyńskiej komendy.

Po pół godzinie do mieszkania seniora zapukała młoda kobieta, mówiąc, że jest adwokatem jego wnuka. Oszustka odebrała od 87-latka 120 tys. złotych i 450 euro.

Policjanci przyjęli zawiadomienie o przestępstwie, sporządzili rysopis kobiety, zrobili oględziny z udziałem technika kryminalistyki i obecnie pracują nad ustaleniem sprawców tego oszustwa.

Przypominamy, żeby zawsze zachować ostrożność. W sytuacjach kiedy dzwoni do nas osoba podszywająca się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo o sumie pieniędzy, którą dysponujemy zarówno w domu jak i na koncie bankowym. Zweryfikujmy, czy osoba dzwoniąca jest tą, za którą się podaje. W tym celu oddzwońmy do niej na znany nam numer telefonu bądź skontaktujmy się z bliskimi tej osoby i zapytajmy czy faktycznie potrzebuje ona naszej pomocy – informują policjanci.

Należy pamiętać o tym, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy. W sytuacji kiedy zatelefonuje do nas osoba, podająca się za członka rodziny lub policjanta i prosić będzie o przekazanie pieniędzy należy rozłączyć się, a następnie zatelefonować na numer alarmowy 112 i powiadomić o tym fakcie dyżurnego policji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24