07.11.2022 11:00 5 PM

Bakterie z grupy coli w wodzie. Do gminy Puck przyjeżdżają beczkowozy

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

W Starzyńskim Dworze i Werblini (gmina Puck) woda z wodociągu nie jest przydatna do spożycia. Wykryto w niej bakterie grupy coli. Do miejscowości przyjeżdżają beczkowozy.

O zanieczyszczeniu wody mieszkańcy ostali poinformowani w piątek (4 listopada).

W części wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Starzyno, nastąpiło zanieczyszczenie wody, dotyczy ona miejscowości Starzyński Dwór oraz Werblini. Tam w próbkach wody określono ponadnormatywną ilość baterii grupy coli, przy jednoczesnej nieobecności bakterii chorobotwórczych Escherichia coli  enterokoków, jednak rozporządzenie o jakości wody mówi, ze jeżeli wykrywamy powyżej dziesięciu bakterii grupy coli należy określić brak przydatności wody do spożycia i tak też uczyniliśmy – informuje pełniąca obowiązki Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pucku Aleksandra Lange.

Mieszkańcy zostali poinformowani o zanieczyszczeniu i zaopatrzeni w wodę z beczkowozu. W pozostałej części wodociągu można spożywać wodę.

Woda z ujęcia do sieci jest prawidłowej jakości – dodaje Aleksandra Lange.

Wykonano już pierwsze badania sprawdzające jakość wody.

Gmina wstępnie informowała mnie, że wyniki są prawidłowe. My jednak chcemy mieć kolejne wyniki, które potwierdzą trwałą poprawę jakości wody i wtedy będziemy odwoływać zakaz spożywania wody – zaznacza Aleksandra Lange.

Kolejne próbki zostaną pobrane we wtorek (8 listopada).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...