02.11.2022 15:42 22 PM

Rząd przyjął uchwałę ws. elektrowni jądrowych. Pierwsza ma powstać na Pomorzu

Fot. Kancelaria Premiera

„Podjęliśmy decyzję o posadowieniu pierwszej elektrowni jądrowej na terytorium RP w północnej Polsce. Energetyka jądrowa to energetyka czysta, bezpieczna i najtańsza - biorąc pod uwagę elementy polityki klimatycznej” – powiedział podczas konferencji prasowej premier. Według przyjętej przez rząd uchwały pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa ma stanąć w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino i ma zostać wybudowana przez amerykańską firmę Westinghouse.

W środę ( 2 listopada) rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce.

To zobowiązanie państwa polskiego na kolejne lata, które ustabilizuje nasz system energii elektrycznej i stanie się źródłem taniej i bezpiecznej energii oraz utworzy nowe miejsca pracy. Wchodzimy odważnie w ten nowy etap polskiej energetyki. Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili tysiące godzin pracy, aby doprowadzić ten projekt do realizacji. Nie chcemy opierać swojej polityki energetycznej o węglowodory z Rosji, ale nie chcemy jej też opierać o drogie węglowodory z całego świata. Chcemy oprzeć ją o źródła odnawialne, o energię jądrową. Poważne państwo musi inwestować w nowe technologie – mówił podczas konferencji premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Jak czytamy w projekcie „wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino ze względu na konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa".

Polska nigdy nie była tak blisko wybudowania elektrowni jądrowej. Dzisiejsza decyzja przybliża nas do tego stanu. Kolejny etap to umowa przyłączeniowa i pozwolenie na budowę. Polska jest gotowa do dalszych etapów realizacji projektu. Energia jądrowa to nie tylko czysta, pewna i własna energia, ale też rozwój gospodarczy oraz nowe miejsca pracy dla mieszkańców Polski – mówiła na konferencji Anna Moskwa, minister klimatu.

Budowa elektrowni jądrowych w Polsce została określona w długoterminowej strategii energetycznej państwa - Polityce Energetycznej Polski do 2040. Oddanie pierwszego bloku jądrowego w Polsce ma nastąpić do 2033 roku. Budowa atomówki ma ruszyć w 2026 roku. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w roku 2033. 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...