27.10.2022 09:52 17 PM/mat.pras.

Tragiczny pożar w Smażynie. Nie żyje mężczyzna, który wyskoczył z okna

Fot. KPPSP w Wejherowie

W nocy z 26 na 27 października w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień wybuchł pożar. W ośrodku przebywało w tym czasie 46 pacjentów w wielu od 20 do 60 lat. Pięcioro z nich trafiło do szpitala, jedna z tych osób, mimo reanimacji, zmarła.

Do pożaru doszło kilka minut po północy.

Zadysponowano 12 zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar na poddaszu obiektu i poszycia dachowego. Większość osób ewakuowała się, części z nich strażacy pomogli ewakuować się z budynku przy użyciu drabin. Dalsze działa polegały na podjęciu działań gaśniczych i sprawdzeniu obiektu, czy nikt w nim nie pozostał. W obiekcie znajdowało się łącznie 47 osób, z czego 5 osób zostało zabranych do szpitala - informuje st. kpt. Mirosław Kuraś, oficer prasowy KP PSP w Wejherowie.

Po przyjeździe na miejsce policjanci zauważyli gęsty dym oraz ogień w rejonie dachu. Policjanci natychmiast przystąpili do działań, sprawdzili rejon w pobliżu płonącego budynku, tam znajdowały się dwie osoby, które wyskoczyły z okna z drugiego piętra. Następnie policjanci zaczęli ustalać ilość pensjonariuszy, która przebywała w ośrodku, a następnie szubko weryfikować, czy już wszyscy opuścili albo zostali ewakuowani z płonącego budynku. Łącznie jak ustalili w budynku przebywało 46 osób oraz pielęgniarka - informuje asp. sztab. Anetta Potrykus z wejherowskiej komendy.

Część z pacjentów ewakuowano przez okna. W akcji ratowniczej brali udział m.in. ratownicy ze Szpitali Pomorskich. Stan czterech osób, które trafiły do szpitali (Wejherowo, Lębork i Kartuzy) nie zagraża ich życiu. Jedna osoba, mężczyzna w wieku 33 lat, który w czasie pożaru wyskoczył oknem z drugiego piętra niestety zmarł.

Fot. KPP Wejherowo Fot. Bogusława Engelbrecht Fot. Bogusława Engelbrecht Fot. KPP Wejherowo Fot. Bogusława Engelbrecht Fot. Bogusława Engelbrecht.jpg 312174167_1983175911875923_806785764768390645_n.jpg Fot. Bogusława Engelbrecht.jpg Fot. Bogusława Engelbrecht Fot. pomorskie.eu Fot. pomorskie.eu Fot. pomorskie.eu Fot. pomorskie.eu Fot. KPPSP w Wejherowie Fot. KPPSP w Wejherowie Fot. KPP Wejherowo

Poszkodowani trafili do sali gimnastycznej szkoły w Linii i jednego z okolicznych pensjonatów. Pomocy pacjentom WOTU udzieliła wójt gminy Linia Bogusława Engelbrecht oraz jej służby. Zabezpieczono również posiłki dla poszkodowanych.

Dzisiejsza nocna akcja ratowniczo-gaśnicza w Ośrodku Terapii Uzależnień w Smażynie. 46 osób w nocy, niektórzy tylko w bieliźnie, czekało na pomoc. To już druga akcja w Smażynie w ciągu tego tygodnia w których brało udział kilkanaście jednostek OSP i PSP. Sytuacja opanowana jednak spalone zabudowania długo nie dadzą zapomnieć o tych tragediach. Dziękuje wszystkim którzy pomogli w tych sytuacjach kryzysowych. Daliśmy radę! Dziękuję – napisała po całej akcji wójt gminy Linia Bogusława Engelbrecht.

Zabezpieczyliśmy miejsca dla podopiecznych WOTU w innych placówkach na terenie województwa pomorskiego. Trafią oni do szpitali na gdańskim Srebrzysku, w Kocborowie i w Słupsku, gdzie są oddziały leczenia uzależnień – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP.

Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane. Ze wstępnych informacji wynika jednak, że budynek nie nadaje się do użytkowania. Spłonęła znaczna jego część, reszta została zalana podczas akcji gaśniczej. Strażacy zakazali wstępu na pogorzelisko.

Rodzinie zmarłego pacjenta przekazuję najszczersze wyrazy współczucia, na bieżąco będziemy wspierać w każdy możliwy sposób pozostałych pacjentów i sam ośrodek. Dziękuję strażakom i ratownikom medycznym za profesjonalne działania, oraz wójt gminy Linii i jej służbom za sprawną i natychmiastową pomoc – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Gaszenie pożaru trwało do rana.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...