14.10.2022 11:30 35 PM

Starosta powiatu wejherowskiego odznaczona przez ministra Czarnka

Fot. Powiat wejherowski

W gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyły się ogólnopolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości minister Przemysław Czarnek wręczył odznaczenia państwowe, medale KEN, nagrody oraz tytuły Profesora Oświaty. Podczas wydarzenia, starosta powiatu wejherowskiego otrzymała medal za pracę na rzecz oświaty.

Starosta wejherowski Gabriela Lisius została uhonorowana „Medalem Komisji Edukacji Narodowej” za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Odznaczenie wręczył w czwartek (13 października) Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystości, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Fot. Powiat wejherowski Fot. Powiat wejherowski Fot. Ministerstwo Edukacji Fot. Powiat wejherowski Fot. Powiat wejherowski Fot. Ministerstwo Edukacji Fot. Ministerstwo Edukacji

Podczas spotkania nawiązując do wydarzeń z ostatnich miesięcy, szef MEiN zwrócił uwagę na zmiany w systemie oświaty wynikające z agresji Rosji na Ukrainę.

Pracują państwo w sposób, który zdobywa uznanie na całym świecie. To, że nie mamy nawet najmniejszych informacji o problemach w relacjach między polskimi i ukraińskimi uczniami, jest efektem wspaniałej pracy nauczycieli. Bez waszego bezpośredniego zaangażowania w proces adaptacji setek tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy, nie byłoby takich efektów – mówił minister Przemysław Czarnek, dziękując nauczycielom za ich postawę.

Szef MEiN mówił także o inwestycjach realizowanych w polskich szkołach.

Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy organy samorządu terytorialnego pozyskały na rozbudowę infrastruktury edukacyjnej aż 5,2 mld zł, a subwencja oświatowa wzrosła o 11 mld zł. Takich inwestycji w polską oświatę nigdy wcześniej nie było – podkreślił minister.

Medal Komisji Edukacji Narodowej to polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji i Nauki. Medalowi patronuje Komisja Edukacji Narodowej – pierwszy w Polsce i Europie centralny organ władzy oświatowej, powołany przez Sejm 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych osób znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...