07.10.2022 13:30 3 PM/TTM

11-latek uratował mamie życie. Robił resuscytację i zadzwonił po pomoc

Fot. Gmina Luzino

Jego mama zadławiła się jedzeniem podczas obiadu, 11-letni Borys zachował zimną krew, robił swojej mamie resuscytację, zadzwonił pod 112 i wyjechał rowerem na ulicę, żeby poprowadzić karetkę pogotowia. Mały bohater został symbolicznie nagrodzony przez wójta gminy Luzino.

Odpowiedzialne zachowanie Borysa Blokus sprawiło, że mieszkankę Luzina, panią Kingę udało się uratować.

Mały bohater, który widząc, że mama się zadławiła powiadomił pogotowie, ciocię. Podjechał rowerem do głównej drogi, żeby poprowadzić karetkę pogotowia. Pomimo stresu widząc mamę w takim stanie, wiedział co zrobić - mówi Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino.

To był zwyczajny dzień. Pani Kinga – mama Borysa - z synem jadła obiad, gdy w pewnym momencie zadławiła się jedzeniem.

Wówczas zaczęła się walka o oddech. Syn bacznie obserwował mamę i wiedział, że musi zareagować. Nie jest tajemnicą, że udzielanie pierwszej pomocy stanowi duże wyzwanie i nie każdy potrafi to zrobić. Jednak Borys, zachowując zimną krew, rozpoczął uderzanie w plecy, w przestrzeń międzyłopatkową, a następnie uciskał podbrzusze. Niestety brakowało reakcji i chłopiec przeszedł do resuscytacji krążeniowo-oddechowej – czytamy na stronie Szkoły Podstawowej nr 2 w Luzinie.

Fot. Gmina Luzino

Po kilku minutach w domu pojawili się krewni Pani Kingi, którzy postanowili właśnie w tym momencie odebrać swoje zamówienie z firmy prowadzonej przez mamę Borysa.

Mężczyzna miał uprawnienia ratownika medycznego i natychmiast przejął pomoc nad zadławioną. Chłopiec w tym czasie wezwał karetkę pogotowia. Sam też uznał, by wyjechać pomocy medycznej naprzeciw, by łatwiej znaleźli dojazd do domu Pani Kingi i szybciej udzielili pomocy – relacjonują pracownicy szkoły, w której uczy się 11-latek.

Akcja zakończyła się powodzeniem i pani Kinga wróciła do sił.

Bohaterską postawę Borysa Blokus symbolicznie nagrodził w piątek (7 października) wójt gminy Luzino Jarosław Wejer w towarzystwie naczelnika OSP Luzino Sławomira Miotk.

Borys Blokus to uczeń piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Luzinie.

Fot. Gmina Luzino


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24