07.10.2022 09:00 1 PM/OSP Choczewo

Pożar sadzy w kominie. Strażacy ugasili go proszkiem gaśniczym

Fot. OSP Choczewo

W Choczewie w jednym z budynków jednorodzinnych przy ulicy Pierwszych Osadników doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Na miejsce wezwano straż pożarną.

Do pożaru doszło w czwartek (6 października) około godziny 19:00 w Choczewie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku jednorodzinnego. Działania przybyłych zastępów OSP Choczewo polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wygaszeniu paleniska w piecu C.O. Następnie po dotarciu na poddasze budynku przez okienko rewizyjne w przewodzie kominowym wprowadzono proszek gaśniczy, w celu przygaszenia pożaru sadzy w jego wnętrzu – informują strażacy z OSP Choczewo.

Fot. OSP Choczewo Fot. OSP Choczewo Fot. OSP Choczewo Fot. OSP Choczewo.MxF_.8.jpg Fot. OSP Choczewo Fot. OSP Choczewo

Strażacy przygasili pożar i wyczyścili przewód kominowy przy użyciu wyciorów kominiarskich. Dodatkowo po przyjeździe podnośnika hydraulicznego z JRG 1 Wejherowo doczyszczono przewód kominowy.

Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego – informują strażacy.

W przypadku pożaru sadzy należy niezwłocznie powiadomić straż pożarną, wygasić ogień w urządzeniu grzewczym, zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry. Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami czyszczenie komina powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz na kwartał. Warto pamiętać o tym nie tylko dlatego, żeby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim, by zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24