29.09.2022 12:18 0 PM/Norda FM

Upamiętnią 32 dni bohaterskiej obrony Helu

Fot. www.wojsko-polskie.pl

Hel był ostatnim polskim bastionem na Pomorzu, walczącym z agresorem w wojnie obronnej 1939 r. Jego załoga skapitulowała dopiero 2 października. W najbliższą niedzielę odbędą się uroczystości upamiętniające 32 dni bohaterskiej obrony Helu.

Dokładnie 83 lata później, w rocznicę tych wydarzeń, słowa roty przysięgi wojskowej wypowie 44 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, którzy zakończyli szkolenie podstawowe w 43 Batalionie Saperów w Rozewiu, a ślubowanie złoży 54 kadetów Oddziałów Klas Mundurowych z liceów w Pucku i Rzepinie.

W godzinach 10:00-16:00 przy skrzyżowaniu ulic Wuja Klemensa i Wiejskiej odbędzie się Piknik Wojskowy. Będzie to okazja do zapoznania się ze współczesnym uzbrojeniem jednostek Marynarki Wojennej, a także z historią morskiego rodzaju Sił Zbrojnych.

W ramach pikniku odbędzie się prezentacja sprzętu wojskowego Morskiej Jednostki Rakietowej, 43 Batalionu Saperów i Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Nie zabraknie marynarskiego poczęstunku, w tym wojskowej grochówki.

W Porcie Rybackim w Helu w godz. 10.00-16.00 do zwiedzania zostanie udostępniony pokład okrętu rakietowego ORP Piorun oraz żaglowca szkolnego ORP Iskra.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...