30.09.2022 15:30 3 PM/UM Wejherowo

Ponad stuletni budynek odzyskał dawny blask

Fot. UM Wejherowo

Zakończył się remont kolejnej w Wejherowie kamienicy, która wpisana jest do rejestru zabytków. W ponad stuletnim budynku przy ul. Wniebowstąpienia 19 wykonano elewację frontową.

Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Wniebowstąpienia 19 otrzymała dofinansowanie od miasta w wysokości 80 tys. złotych na remont kamienicy. To 60 procent rzeczywistych kosztów renowacji, która przywróciła i poprawiła stan zabytkowej budowli - czytamy na stronie wejherowskiego ratusza.

Wspólnie z mieszkańcami naszej wspólnoty cieszymy się bardzo, że nasz budynek, który liczy sobie ponad sto lat odzyskał dawny blask. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wsparcia miasta, za co serdecznie dziękujemy - powiedziała Anna Ryszowska, ze Wspólnoty Mieszkaniowej Wniebowstąpienia 19.

Z miejskich dotacji, remontowane i restaurowane są nie tylko zabytkowe obiekty sakralne, ale także kamienice mieszkalne i budynki użyteczności publicznej.

Podziękowania należą się wszystkim właścicielom i zarządcom zabytkowych budynków za dbałość o swoje obiekty – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. - Miasto od wielu lat dofinansowuje prace konserwatorskie w budynkach zabytkowych. Każdy obiekt zabytkowy odznacza się szczególnymi walorami architektonicznymi lub historycznymi, o które trzeba wyjątkowo dbać. W trosce o poprawę stanu technicznego i wyglądu tych zabytków, każdego roku przeznaczamy niemałą pulę pieniędzy na ten cel. To również dzięki temu pięknieją w Wejherowie elewacje zabytkowych kamienic.

Dotychczas wejherowskie dotacje otrzymało kilkadziesiąt obiektów na łączną kwotę ok. 5,6 mln zł.

Budynek przed remontem. Fot. UM Wejherowo

Budynek po remoncie. Fot. UM Wejherowo


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24