21.09.2022 13:30 0 PM/Norda FM

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla właścicieli aut

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay.com

W najbliższy czwartek (22 września) obchodzić będziemy Europejski Dzień Bez Samochodu. A jeżeli nie samochód, to może rower? Urząd Statystyczny w Gdańsku przyjrzał się cyklistom i rynkowi rowerowemu w Pomorskiem. Oprócz tego przewoźnicy zrzeszeni w Metropolitalnym Związku Komunikacji Zatoki Gdańskiej wprowadzają tego dnia bezpłatne przejazdy dla pasażerów.

Wydawać by się mogło, ze rowerów w gospodarstwach domowych przybyło, świadczyć może o tym fakt, że w pandemii sklepy rowerowy przezywały swoisty renesans, na Pomorzu jednak najwięcej rowerów w gospodarstwach domowych było w roku 2010- 63,9 %. W 2019 odsetek ten wynosił 61,4 procent, w 2020 dokładnie 61 procent, a w tym roku to 62 procent. Porównywalnie samochodów w 2010 w naszym województwie było 59,9 procent, a w tym to już 72,3.

Źródło: GUS Źródło: GUS Źródło: GUS Źródło: GUS

Zdecydowanie dobrze mają się drogi rowerowe w naszym województwie. W roku 2011 było ich 495 kilometrów, w tym orku to już 1 550 kilometrów. Bardzo dobrze w tym zestawieniu wypada powiat pucki, który za powiatem gdańskim i chojnickim znajduje się na podium ze 118- stoma kilometrami dróg rowerowych. W powiecie wejherowskim to nieco ponad 80 kilometrów.

Sprawdzamy jeszcze pomorski tabor komunikacji miejskiej. Z zestawienia wynika, że w naszym województwie najwięcej mamy autobusów 719, tramwajów 141 i 108 trolejbusów. Między innymi z tej komunikacji można będzie za darmo skorzystać w nadchodzący czwartek.

Zachęcamy, aby w najbliższy czwartek, 22 września zamiast auta wybrać komunikację miejską, rower lub hulajnogę. Tego dnia, za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, właściciel lub współwłaściciel pojedzie komunikacją miejską za darmo – informuje wejherowski ratusz.

Miejski Zakład Komunikacji przygotował dla mieszkańców kilka atrakcji, wśród których będzie można obejrzeć w nowoczesnej hali warsztatowej nowy i innowacyjny autobus elektryczny, który wyrusza na ulice Wejherowa. Szczegóły wydarzenia na tej stronie.

Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu przewoźnicy zrzeszeni w Metropolitalnym Związku Komunikacji Zatoki Gdańskiej wprowadzają tego dnia bezpłatne przejazdy dla pasażerów.

ZKM Gdynia, MZK Wejherowo

Każdy pasażer, będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego, będzie miał prawo do bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach organizowanych przez ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo – na podstawie okazanego podczas kontroli biletów ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem.

PKP SKM, POLREGIO

Każdy pasażer, będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego, będzie miał prawo do bezpłatnych przejazdów pociągami PKP SKM i POLREGIO w granicach województwa pomorskiego – na podstawie okazanego podczas kontroli biletów ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem oraz dowodu tożsamości.

ZTM Gdańsk

W dniu 22 września z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską organizowaną przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku korzystać będą mogli posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca (z zapisanym Pakietem Mieszkańca, ważnym na bieżący rok).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24