21.09.2022 12:00 10 PM/Norda FM

Hel się wyludnia, Kosakowo rośnie

Zdjęcie ilustracyjna/Fot. pixabay.com

Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejne dane dotyczące Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. W województwie pomorskim zanotowano spory wzrost mieszkańców wsi, co wiąże się z wyprowadzaniem części mieszkańców z Trójmiasta do gmin ościennych.

Rekord przyrostu liczby ludności w kraju zanotowała gmina Stawiguda, gdzie względem 2011 roku zaobserwowano 111,8 proc. wzrostu osób zamieszkujących tę jednostkę administracyjną. Jednak już na kolejnym miejscu mamy pomorskiego przedstawiciela i jest to gmina Kosakowo, gdzie odnotowano 89,5 proc. więcej osób.

Na drugim biegunie jest zestawienie miejscowości, w których ubywa mieszkańców. Głównie dotyczy to wschodniej ściany naszego kraju, jednak i tu mamy pomorskiego przedstawiciela. Rekord w kraju zanotowano w gminie Dobrzeń Wielki w województwie opolskim, gdzie spadek mieszkańców wyniósł 36,2 proc. Na kolejnym miejscu plasuje się gmina Hel, ze spadkiem na poziomie 24 proc.

W 2021 roku liczba mieszkańców stolicy pomorskiego - Gdańska, według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, wyniosła 486 022. To oznacza szóste miejsce wśród miast wojewódzkich. W porównaniu do spisu powszechnego z 2011 roku liczba mieszkańców Gdańska wzrosła o 5,6 proc. Dziesięć lat temu, stolica województwa pomorskiego liczyła 460 276 mieszkańców.

Gdańszczan jest więcej o prawie 26 tysięcy. Tylu mieszkańców ma Zakopane – czytamy na stronie miasta.

Fot. GUS

Jeżeli chodzi o województwo to największy przyrost mieszkańców nastąpił w mazowieckim o 4,7 proc. oraz właśnie w pomorskim o 3,6 proc.

Z aktualnie podanych danych wynika, że nasze województwo przoduje w przyroście mieszkań. W porównaniu z 2011 rokiem w całym kraju przybyło ok. 12,5 proc. mieszkań. Największy przyrost zanotowano w woj. pomorskim – na poziomie 19,8 proc.

Liczba ludności Polski według danych spisu powszechnego to 38 036 118, w porównaniu do spisu z 2011 roku zanotowano spadek o 1,2 proc.

Fot. GUS

Więcej danych można znaleźć na tej stronie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24