19.08.2022 12:30 55 PM/pomorskie.eu

‘Gdzie są te pieniądze?’ - pytają samorządowcy z Pomorza

mat.pras.

O pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy pytał rząd marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz pomorscy samorządowcy, w tym burmistrz Pucka, podczas specjalnej konferencji. Chodzi o ponad 150 mld złotych na inwestycje i wzmocnienie gospodarki, szpitale, transport czy zieloną transformację miast. Jak poinformowali włodarze, do tej pory pieniędzy nie otrzymali.

Konferencja odbyła się w czwartek (18 sierpnia). Chodzi o około 100 mld zł w dotacjach oraz 50 mld zł w pożyczkach. Pieniądze te miały wzmocnić polską gospodarkę. Wsparcia w ramach KPO nie zastąpią inne środki unijne, takie jak np. Fundusze Europejskie dla Pomorza. Wsparcie miało się uzupełniać.

W ostatnich dniach docierają do nas coraz liczniejsze i bardzo niepokojące wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości stwierdzające, że powinniśmy się powoli pogodzić z utratą środków z Krajowego Planu Odbudowy – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Zadajemy to pytanie w imieniu naszych mieszkańców, bo to oni odczują braki tych miliardów. „Gdzie są te miliardy – takie banery i billboardy pojawiły się w całej Polsce”, czekamy na odpowiedź - mówiła podczas konferencji Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Dziś w imieniu i w interesie naszych mieszkańców pytamy premiera Morawieckiego i cały rząd, gdzie są te miliardy złotych i czy prawdą jest, że podjęto już decyzję o rezygnacji z KPO? – pytał marszałek Struk.

Te środki są Polsce, ale w szczególności osłabionym finansowo samorządom, bardzo potrzebne – zaznaczała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Jak czytamy na Portalu Samorządu Województwa Pomorskiego, KPO na zakup taboru kolejowego przewidziane było wsparcie w wysokości 4,4 mld zł. Polska utraciła już 18 mld zł zaliczki na inwestycje.

Możemy to nazwać nieudolnością rządu. Jest takie powiedzenie, że rząd się wyżywi. I faktycznie rządzący myślą dziś tylko o sobie i interesach partyjnych, a co z mieszkańcami? Czy ważniejsze jest utrzymanie władzy przez PiS czy dobro mieszkańców Polski? – pytał marszałek Struk.

Do Krajowego Planu Odbudowy zgłoszonych zostało 13 projektów z województwa pomorskiego. To zarówno projekty samorządu województwa, jak i projekty subregionalne i powiatowe. 

Cała konferencja jest dostępna tutaj:

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który składa się z 54 inwestycji i 48 reform. Wzmocni polską gospodarkę oraz sprawi, że będzie ona łatwiej znosić wszelkie kryzysy – więcej na temat planu na stronie rządowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...