17.08.2022 14:30 3 PM/UM Gdynia

Kolejny niszczyciel min w Marynarce Wojennej RP

fot. facebook.com/Marynarka Wojenna RP

Poszukiwanie, identyfikacja i zwalczanie min morskich, prowadzenie rozpoznania torów wodnych, przeprowadzanie innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi - to główne zadania nowoczesnego niszczyciela min typu Kormoran II wybudowanego dla Marynarki Wojennej. Zakończył się odbiór jednostki i przeszła ona na własność Sił Zbrojnych RP.

Ma 58,5 metra długości, kadłub ze stali niemagnetycznej i będzie nosić imię „Albatros”. Mowa o drugim z nowoczesnych niszczycieli min typu Kormoran II budowanych dla Marynarki Wojennej. Zakończył się odbiór jednostki i przeszła ona na własność Sił Zbrojnych RP. Okręt już wkrótce rozpocznie służbę w gdyńskim 13. Dywizjonie Trałowców, który podlega 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu - czytamy na stronie gdyńskiego urzędu miasta.

Prawie 5 lat temu Marynarka Wojenna RP zyskała nowoczesną jednostkę ORP „Kormoran”. Był to prototypowy okręt z serii niszczycieli min projektu 258 (typ Kormoran II). W grudniu 2017 roku podpisano umowę na dostawę dwóch kolejnych tego typu jednostek. Jedna z nich właśnie została przekazana Marynarce Wojennej.

W piątek (12 sierpnia) w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku przedstawiciele wykonawcy oraz strony zamawiającej podpisali protokół zdawczo-odbiorczy okrętu. Nowy niszczyciel min będzie nosić imię „Albatros” i wkrótce rozpocznie służbę w gdyńskim 13. Dywizjonie Trałowców. Jakie będą jego główne zadania? Poszukiwanie, identyfikacja i zwalczanie min morskich, prowadzenie rozpoznania torów wodnych, przeprowadzanie innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej, jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym - czytamy na gdynia.pl.

Okręt został zbudowany przez konsorcjum w składzie: stocznia Remontowa Shipbuilding, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Budowa okrętu rozpoczęła się w grudniu 2018 roku od uroczystego położenia stępki. Wodowanie jednostki odbyło się w październiku 2019 roku.

Trzeci z nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 ma nosić imię „Mewa”. Odbiór jednostki jest planowany na listopad br.

Z kolei 26 czerwca w Porcie Wojennym w Świnoujściu wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II. Wejdą one w skład 12. Dywizjonu Trałowców.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24