15.08.2022 09:00 9 AB/ZUS

Ponad 60 tysięcy cudzoziemców pracuje na Pomorzu

Fot.archiwum/Pixabay.com

Na koniec czerwca w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było blisko 64,2 tysięcy obcokrajowców, natomiast 31,3 tysiące z nich ma umowę o pracę. Na Pomorzu wśród cudzoziemców zgłoszonych do ZUS dominują Ukraińcy.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, blisko połowa wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych cudzoziemców na Pomorzu pracuje na umowę o pracę.

Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec marca wynosiła 1524 i wzrosła do 1643 na koniec czerwca. Pozostali obcokrajowcy na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS.

Wśród zgłoszonych obcokrajowców najwięcej jest obywateli Ukrainy. Na koniec czerwca było ich blisko 48,4 tysiące, co oznacza, że jest to wzrost o prawie 6 tysięcy w porównania do marca. Drugą grupę stanowią Białorusini, których jest blisko 5,5 tysiąca.

Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS - dodaje Cieszyński.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...