14.08.2022 18:05 2 WH/ZUS

ZUS ostrzega: Oszuści czyhają na 'czternastki'

Fot. Pixabay.com

Od 25 sierpnia rusza wypłata czternastych emerytur. ZUS informuje, że pojawiają się oszuści, którzy w zamian za pomoc w otrzymaniu „czternastki” próbują wyłudzić pieniądze czy dane osobowe. "Świadczenie przysługuje z urzędu i nie trzeba składać żadnego wniosku".

„Czternasta emerytura” to kolejne, po „trzynastce”, dodatkowe świadczenie roczne skierowane do emerytów, rencistów i osób, które na 24 sierpnia tego roku miały ustalone prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych. Szacuje się, że w tym roku dodatkowe pieniądze trafią do kieszeni przeszło 9 mln osób, z czego ponad 8 mln to beneficjenci ZUS - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik regionalny ZUS.

Świadczenie wynosi „na rękę” 1217,98 zł, a w pełnej wysokości otrzymają je Ci, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku świadczenia między 2900 zł a 4188,44 zł „czternastka” będzie zmniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Co ważne, aby otrzymać pieniądze nie trzeba składać żadnych wniosków. Mimo to na świadczenia czyhają złodzieje.

Niestety docierają niepokojące sygnały, że pojawili się oszuści „na czternastkę”. Ich schemat działania polega na odwiedzaniu seniorów w domu i oferowaniu pomocy w wypełnieniu wniosku o świadczenie w zamian za pieniądze. W ten sposób wyłudzają dane osobowe, które mogą posłużyć np. do zaciągnięcia kredytu. Wpuszczając oszustów do domu narażamy się także na kradzież. Podczas gdy jeden z oszustów „pomaga” wypełnić wniosek czy prowadzi badanie, drugi okrada mieszkanie. Należy pamiętać, że pracownicy ZUS nie odwiedzają klientów w domach. Wyjątkiem jest kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego, jednak w tym przypadku kontrolerzy powinni posiadać specjalną legitymację. Nigdy także podczas takiej wizyty nie pobierają żadnych pieniędzy. O każdej próbie oszustwa należy niezwłocznie powiadomić policję - dodaje Cieszyński.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...