13.08.2022 09:00 1 WH/Pomorska Policja

Policjanci apelują o bezpieczeństwo podczas długiego weekendu

Fot. Pomorska Policja archiwum

Trwa długi weekend. To czas wzmożonych wyjazdów czy odpoczynku nad wodą i nie tylko. Policjanci apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, nie tylko wobec siebie, ale też innych.

Policjanci ruchu drogowego będą prowadzić kontrole na głównych trasach wyjazdowych z miast oraz na drogach z największym natężeniem ruchu i ilością wypadków. Ruszając w trasę, przygotujmy się do niej, a w trakcie drogi stosujmy się do przepisów ruchu drogowego i zasady ograniczonego zaufania. Pamiętajmy, bezpieczeństwo na drogach w głównej mierze zależy od samych kierowców, dlatego apelujemy o rozwagę. Ponadto wiele osób będzie korzystało ze słonecznej pogody, wypoczywając nad wodą, dlatego zadbajmy również o swoje bezpieczeństwo podczas kąpieli - informuje Pomorska Policja.

Funkcjonariusze będą sprawdzali, czy kierujący jeżdżą zgodnie z przepisami i z dozwoloną prędkością. Będą kontrolowali także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.

Zanim ruszymy w podróż pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Zadbajmy o to, by nikt nas nie okradł. Nie informujmy w mediach społecznościowych dokąd i na jak długo wyjeżdżamy, ta informacja może dotrzeć do potencjalnych przestępców, którzy np. podczas naszej nieobecności okradną nam mieszkanie. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Jednym z lepszych zabezpieczeń mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poprośmy go, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z nim podczas naszej nieobecności. Powierzmy mu klucze do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzył okna i włączył wieczorem światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy - radzą mundurowi.

Wypoczywając nad wodą powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych, dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych, pod żadnym pozorem nie wolno kąpać się po wypiciu alkoholu.

Pamiętaj też o tym, że gdy wybierasz się w podróż powinieneś zastosować się do kilku zasad:

  • przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), w razie wyjazdu za granicę potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny),

  • przed podróżą nie pij alkoholu,

  • bądź wypoczęty i wyspany,

  • w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoź w fotelikach,

  • przestrzegaj ograniczeń prędkości, dostosuj ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,

  • pamiętaj o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami — oni nie zawsze są widoczni na drogach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...