21.07.2022 15:30 13 PM/TTM/Ministerstwo Zdrowia COVID-19

‘Wirus nie odpoczywa.’ Rośnie liczba zakażeń

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Jak poinformował na dzisiejszej (21 lipca) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W ostatnich dniach jest ich około 3 tys. Oznacza to niemal 80 proc. tygodniowy wzrost.

Wirus nie chce odpuścić, wirus nie odpoczywa. Wręcz przeciwnie, spowodował kolejną, poważną falę zachorowań w Europie Zachodniej, która przesuwa się na wschód i dotarła już do Polski. Mamy dużo zachorowań już w tej chwili, ale spodziewamy się szczytu za trzy - cztery tygodnie - mówi Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Jak mówią specjaliści, wirus omikron jest średnio 10 razy łagodniejszy niż poprzednie warianty, to głównie za sprawą tego, że nie jest w stanie tak silnie uszkodzić płuc u tak wielu osób.

To nie powinno uśpić czujności, bo mamy inne powikłania po wariancie omikron – mamy udary, zawały, nadciśnienie, zaostrzenia przewlekłych chorób. Nie wolno bagatelizować nawet łagodnie przebiegającej choroby – dodaje Paweł Grzesiowski.

Jak poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia, od 22 lipca wprowadzona zostanie druga dawka przypominająca szczepionki przeciw Covid-19 dla osób 60+ po 120 dniach od przyjęcia pierwszej dawki przypominającej.

Już od piątku będą wystawione e-skierowania na drugą dawkę przypominającą dla osób 60-79 lat i 12+ z zaburzoną odpornością. Blisko 5 mln osób w przyszłym tygodniu otrzyma informację w formie sms-a - powiedział Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

Minister mówił również, że ta fala ma przebieg potwierdzający tezę, że dolegliwość zachorowań na Covid-19 jest mniejsza.

Szacuje się, że w szczycie zachorowań liczba hospitalizacji osiągnie 3 tysiące.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...