16.07.2022 18:32 0 Kaja/gdansk.pl

Wyjątkowe bursztynowe znaleziska do zobaczenia w Gdańsku

Fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska

Bursztynowy krzyżyk i paciorek liczący 9000 lat zostały znalezione na plaży tuż po przejściu w lutym tego roku orkanu Nadia. Oba znaleziska zostały przekazane do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Po silnych sztormach poławiacze bursztynu ruszają na połów. Wtedy to bowiem na brzeg wyrzucane są ciekawe okazy. Tak było i tym razem. Grzegorz Gadomski z Kołobrzegu początkowo nie zwrócił większej uwagi na znaleziony na plażach w okolicy Krynicy Morskiej koralik. Bliżej przyjrzał mu się w domu.

Dopiero wtedy przemyłem go i zobaczyłem, że jest on dość specyficzny. Domyśliłem się, że jest to wytwór rąk ludzkich. Skontaktowałem się z archeologiem, który ocenił jego wiek na ok. 9000 lat – mówi portalowi gdansk.pl Grzegorz Gadomski.

Również po lutowych sztormach wyjątkowe znalezisko odkryła Julia Hladiy z Gdańska. Okazało się, że bursztynowy krzyżyk przez nią znaleziony posiada charakterystyczne pąkle, które świadczą o tym, że długo leżał w wodzie. Przedmioty tego typu znajdowane są niezwykle rzadko.

Krzyżyk znalazłam na Wyspie Sobieszewskiej 1 lutego. Od początku wydał mi się podejrzany, ale nie byłam pewna, czy ktoś nie wrzucił go do wody zeszłego lata. Skontaktowałam się z archeologiem, który potwierdził, że pochodzi z czasów średniowiecza – zdradza portalowi gdansk.pl Julia Hladiy.

Krzyżyk już można zobaczyć na wystawie stałej Muzeum Bursztynu w gdańskim Wielkim Młynie. Paciorek sprzed 9000 lat trafi tam po otrzymaniu pozytywnej decyzji służb konserwatorskich.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...