29.06.2022 14:56 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Czym są aplikacje mobilne i jaki mają wpływ na rozwój firmy ?

Materiał Partnera

Nowoczesny świat i rozwijające stwarzają coraz to większe możliwości budowania świadomości marki dla Klientów. Dzięki zastosowaniu aplikacji internetowych można zrobić naprawdę wiele w kierunku rozwoju firmy nie tylko od strony promocji ale także oszczędności czasu i zarządzania zespołem. Zobacz dlaczego istotnym elementem promocji firmy są aplikacje internetowe, jak są projektowane i jaki typ aplikacji jest dla Twojej firmy odpowiedni.

Co to jest aplikacja mobilna ?

Aplikacje internetowe to oprogramowanie działające w środowiskach Android i iOS na smartfonach i telefonach. Pomagają firmom na poszerzenie swoich możliwości reklamy i dystrybucji sprzedaży. Przewagą dla użytkownika mobilnego aplikacji nad stroną internetową jest ich szybkość działania, dostęp do pełnych funkcji telefonu, możliwość wykorzystania bankowości, czytania ebooków i tym podobnych, dlatego warto rozważyć budowę aplikacji jako uzupełnienie działań promocji i marketingu firmy. Powstało szereg agencji interaktywnych zajmujących się tylko wykonaniem aplikacji internetowych, warto rozważyć konsultację i proces budowy aplikacji w agencji hauerpower.com

Jakie są typy aplikacji mobilnych ?

Biorąc pod uwagę możliwości i sposób wykonania aplikacji oraz przeznaczenie możemy wyszczególnić trzy typy aplikacji.

Czym są aplikacje multimedialne

Aplikacje webowe Czyli takie które działają poprzez przeglądarkę

Aplikacje natywne Tworzone pod dedykowane oprogramowanie telefonu, nie wymagają stałego dostępu do internetu. Pisane dedykowanie dla systemu iOS w języku Objective C, dla systemu Android w języku Java,

Aplikacje hybrydowe To połączenie dwóch powyższych typów.

Pod względem sposobu działania aplikacje mobilne można podzielić na samodzielne działające bez połączenia z internetem oraz wspomagane pracą przeglądarki.

Zastosowanie aplikacji mobilnych jest bardzo szerokie, rynek aplikacji rozwija się dynamicznie, powstają coraz to nowe pomysły na wykorzystanie aplikacji.

Aplikacje do przejazdów samochodowych Obecnie znane np: uber, pyszne.pl czy glovo to tylko wierzchołek góry kreatywności twórców aplikacji, pomagającej w codziennym życiu.

Aplikacje finansowe Bankowość internetowa, idealny przykład bankowości mbank to poprawa życia konsumentów ale to również dobry przykład wykorzystania aplikacji dającej realne korzyści Klientom z ich wykorzystania. Przyśpiesza proces kontaktu Klienta z działem obsługi i daje szybszy dostęp do konta bankowego.

Aplikacje nawigacyjne Pomagające użytkownikowi w podróży, ułatwiające dotarcie do celu np: Google Maps, TomTomGo. Aplikacje pozwalają zaplanować wycieczkę i oznaczyć dowolne miejsca, posiadają własne środowisko w którym użytkownik może prowadzić kalendarz lub zapisywać ulubione miejsca.

Aplikacje społecznościowe Oprogramowanie umożliwiające komunikację użytkowników i wymianę informacji poprzez wiadomości, posty i dzielnie się multimediami. Popularnym przykładem są tutaj : Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat.

Jeżeli nie wiesz gdzie szukać wykonawcy Twojego produktu, zobacz tworzenie aplikacji mobilnych w Krakowie.

Jakie korzyści przynoszą aplikacje internetowe dla firm ?

Przede wszystkim aplikacje mobilne do wygoda użytkowania, intuicyjność i szybkość w działaniu. Dedykowane projekty oraz wdrożenie wysokiej użyteczności UX poprawia pozytywne doświadczenia użytkownika w procesie kontaktu z marką. Buduje wizerunek i zachęca do poznania marki.

Dobra aplikacja to odpowiedź na potrzeby grupy docelowej firmy, która wdrażając określonego typu aplikację buduje kolejny punkt na mapie stylu Klienta z marką w procesie customer journey.

Lepsze pierwsze wrażenie oraz customer experience w jednym.

Korzystanie z aplikacji jest wygodniejsze i dostarcza więcej wrażeń, a twórcom daje zdecydowanie więcej możliwości wykorzystania swojej kreatywności i pomysłowości.

Użytkowanie aplikacji mobilnej daje bogatszą paletę interakcji np: za pomocą gestów niż standardowa strona internetowa. Możemy tutaj wykorzystać funkcje dotykowe, przesunąć element, powiększyć lub przeciągnąć.

Poprawa funkcjonalności i działania firmy

Przykładowo rozważmy paczkomaty Inpost. Bez aplikacji nie odbierzemy paczki tzn: jest to możliwe poprzez sms, jednak przy wykorzystaniu aplikacji mamy poszerzony pakiet funkcjonalności o np: powiadomienia, możliwości płatności bezpośrednio z aplikacji i monitoring przesyłki. Nadanie paczki oraz odbiór również wykonać możemy w jednej aplikacji bez potrzeby szukania informacji lub korzystania z odrębnych programów. Wygoda dla użytkownika wygrywa gdyż posiada on wszystko w jednym miejscu.

Najpopularniejsze aplikacje mobilne w Polsce

Na podstawie badań i danych z Gemius i Polskich Badań Internetu użytkownicy najchętniej korzystają z aplikacji :

  1. Aplikacja Allegro

  2. Aplikacja Jakdojade

  3. Aplikacja WP Poczta

  4. Aplikacja Player

  5. Aplikacja OpenFM mobile

Aplikacja OLX oraz Inpost są równie popularne w zestawieniu zajmując około 10 miejsce. Podobnie użytkownicy korzystają z aplikacji Zappka i LidlPlus. Jak widać zastosowanie aplikacji mobilnych rośnie i warto poświęcić uwagę na rozwój i promocję firmy w tym kierunku, gdyż użytkownicy mają dużą świadomość korzystania z aplikacji.

Jeżeli chodzi o zestawienie na świecie to najpopularniejsza jest aplikacja Google, zaraz za nią Facebook oraz Youtube z cieszące się ponad 22mln realnych użytkowników.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24