19.06.2022 15:28 3 Kaja/gdansk.pl

Kaszubi otrzymali klucze do Gdańska. Odwdzięczyli się świeżo złowionym łososiem

Fot. gdansk.pl

W stolicy województwa pomorskiego trwają Gdańskie Dni Kaszubskie. Do miasta powróciły m.in. pomeranki, nawiązując tym samym do tradycji targu rybnego z XIV wieku.

Jedną z barwniejszych atrakcji w sobotę (18 czerwca) był przemarsz kaszubskiej orkiestry Rybackim i Długim Pobrzeżem, przez Zieloną Bramę, na Długi Targ. Przewodniczył jej rybak z Jastarni, ze świeżo złowionym łososiem. Był to podarunek … dla skarbnika miasta, w zamian za symboliczny klucz do miejskich bram.

Od wczoraj także zieleniec między ulicami Szeroką a Świętojańską nosi imię Świętopełka Wielkiego, który w roku 1227 sprowadził do Gdańska zakon dominikanów i nadał im ziemię pod dzisiejszy kościół św. Mikołaja. Uroczystego odsłonięcia tablicy skweru jego imienia dokonali skarbnik Gdańska Emilia Kosińska i Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Gdańskie Dni Kaszubskie potrwają do środy 22 czerwca. Do tego czasu w programie m.in. premiera filmu "Kaszubi w Gdańsku - część IV. Oliwa", spektakl "Ścinanie kani" Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina na deskach Teatru Wybrzeże, 110. rocznica Zjazdu Młodokaszubów czy plenerowa wystawa "W kręgu Młodokaszubów”.

Fot. gdansk.pl Fot. gdansk.pl fot. gdansk.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...