26.05.2022 14:00 7 WH/gdynia.pl

Port Gdynia powiększy się o Port Zewnętrzny

Fot. gdynia.pl

Trwają badania dna morskiego pod pirs zewnętrzny, który będzie przedłużeniem istniejącego molo Węglowego w Porcie Gdynia. To część najważniejszego projektu w historii obiektu – budowy Portu Zewnętrznego.

Badanie dna morskiego, które rozpoczęło się 3 maja, to efekt decyzji środowiskowej od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z końca ubiegłego roku. Dzięki temu, że naukowcy nie znaleźli przeciwwskazań do realizacji projektu, można było postawić kolejny krok ku przedsięwzięciu – czytamy na stronie gdynia.pl.

Trwają badania ferromagnetyczne (lokalizowanie obiektów, które wytwarzają wokół siebie pole magnetyczne, np. żelazo, nikiel, kobalt). Potem rozpoczną się badania geologiczne. Dzięki temu zbadana zostanie powierzchnia akwatorium, na terenie którego miałyby powstać falochrony i pirs zewnętrzny.

Jest to kolejny krok na etapie przygotowania dokumentacji do uruchomienia projektu uniwersalnego pirsu zewnętrznego w Porcie Gdynia – mówi Maciej Krzesiński, dyrektor ds. handlowych Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Projekt budowy Portu Zewnętrznego przewidziany jest do realizacji w partnerstwie publiczno-prywatnym. Zarząd Morski Portu Gdynia jest w trakcie wyboru operatora.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24