13.05.2022 15:00 1 PM/KWP Gdańsk

Fałszywe pracownice spółdzielni okradły 76-latkę

Fot. KMP Sopot

Podają się za pracowników wodociągów lub spółdzielni mieszkaniowych wchodzą do mieszkań, by okradać ich właścicieli. W czwartek 76-letnia sopocianka powiadomiła policjantów, że w taki właśnie sposób została oszukana.

W czwartek (12 maja) 76-letnia mieszkanka Sopotu powiadomiła policjantów, że dzień wcześniej wpuściła do mieszkania dwie młode kobiety podające się za pracownice spółdzielni mieszkaniowej.

Poinformowały one seniorkę, że trzeba skontrolować drożność rur w pionie. Gdy jedna z kobiet poszła z seniorką do łazienki sprawdzić, jak leci woda, druga w tym czasie przeszukiwała inne pomieszczenia i ukradła schowane pieniądze w kwocie 1000 złotych oraz biżuterię. Po całej akcji kobiety szybko oddaliły się, by 76-latka nie zorientowała się w porę, że została okradziona - informuje sopocka policja.

Przestępcy działają głównie parami. Przeważnie jeden z nich zajmuje uwagę lokatora, a drugi sprawdza pomieszczenia w poszukiwaniu pieniędzy i innych kosztowności. Złodzieje niejednokrotnie obierają sobie za cel osoby starsze lub samotne, które z założenia są bardziej ufne.

Jak ustrzec się przed osobami, które chcą nas okraść metodą na tzw. parawan? Nie jest to trudne, ale niestety analizy tego typu zdarzeń wyraźnie pokazują, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dając możliwość łatwego wzbogacenia się oszustom, motywujemy ich do działania - ostrzegają mundurowi.

Policjanci przypominają, aby podczas spotkań i rozmów z bliskimi, poruszać tematy zagrożeń w życiu codziennym. Czasami taka rozmowa może uchronić naszych seniorów przed oszustami.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...