07.05.2022 05:45 0 KAJA

Helskie Muzeum Rybołówstwa kończy pół wieku

Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Dokładnie 6 maja 1972 r. ówczesne Muzeum Morskie w Gdańsku oficjalnie otworzyło pierwszy oddział poza granicami miasta – Muzeum Rybołówstwa w Helu. W 50. rocznicę powstania Narodowe Muzeum Morskie przypomina, jak wyglądały początki tego niezwykłego miejsca.

Historia budynku, w którym mieści się muzeum, sięga początku XV w. Wtedy to w ówczesnym Nowym Helu wybudowano kościół parafialny. Przez kolejne stulecia ewangelicką świątynię wielokrotnie przebudowywano. Wygląd zbliżony do obecnego kościół zyskał pod koniec XIX w. Zniszczenia, których budynek doznał podczas II wojny światowej oraz zniknięcie społeczności ewangelickiej sprawiły, że obiekt przez kilkanaście lat popadał w ruinę. Pomysł, by przeznaczyć go na cele muzealne narodził się, gdy po pracach restauratorskich w 1959 r. zorganizowano tam cieszącą się dużym zainteresowaniem wystawę o tematyce rybackiej.

Dziś Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentuje historię Helu, tradycyjnego helskiego rybołówstwa i kaszubskiego rzemiosła szkutniczego. Mamy tu też niesamowitą atrakcję jaką jest wieża widokowa, z której rozciąga się przecudny widok Półwyspu Helskiego- mówi Tadeusz Muża, kierownik muzeum.

Dzisiejsze muzeum to nie tylko bogactwo zbiorów i interesująca aranżacja wystawiennicza, ale również połączenie szlachetnego, zabytkowego wnętrza z nowoczesną funkcjonalnością, o czym na własne oczy warto przekonać się w ten weekend. Jeszcze do niedzieli (08.05), z okazji urodzin do muzeum będzie można wejść za złotówkę.

Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...