13.04.2022 13:30 6 PM/Szpitale Pomorskie
Od sierpnia 2020 roku w wejherowskim szpitalu wykonano ponad 50 trombektomii. Jest to metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Polega na dotarciu cewnikami do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny poudarowej i usunięciu jej. W Polsce taką procedurę wykonuje zaledwie kilka ośrodków.
W Szpitalu Specjalistycznym im F. Ceynowy w Wejherowie wykonano 53 trombektomie.
— Dwa tygodnie temu cieszyliśmy się, że nasz zespół kardiologiczno-neurologiczny może pomóc pięćdziesiątemu takiemu pacjentowi. Zabieg wykonano w Pracowni Hemodynamicznej Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej - informują na swoim Facebooku Szpitale Pomorskie.
Pacjent z udarem mózgu został przetransportowany do wejherowskiej placówki z Koszalina.
— Z powodu awarii sprzętu oraz odległości odmówiono zabiegu w ośrodkach trombektomijnych, działających w ramach tzw. programu pilotażowego, dlatego został skierowany do wejherowskiego szpitala. W tym wyjątkowym 50. zabiegu uczestniczyli: dr Krzysztof Pawłowski (kardiolog), dr Artur Dziadkiewicz (neurolog), dr Arkadiusz Jankiewicz (chirurg naczyniowy ze Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni), pielęgniarka Grażyna Mielewska i technik Marcin Wiąckowski. Cieszymy się, że możemy tak skutecznie już od ponad 1,5 roku pomagać pacjentom. Taki zespół to dream team - poinformowały Szpitale Pomorskie.
Trombektomia to przełomowa metoda w leczeniu niedokrwiennych udarów mózgu, ponieważ w sprzyjających warunkach pozwala pacjentowi wrócić do zdrowia. Udar mózgu to zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym, ogniskowym zaburzeniem czynności mózgu. W większości przypadków mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym. Ze względu na krótkie okno czasowe, w którym można skutecznie pomóc pacjentowi, udar często prowadzi do niedowładów, niepełnosprawności, czy śmierci.