07.04.2022 15:00 3 AB/pomorskie.eu

Na Pomorzu brakuje personelu medycznego

źródło: pomorskie.eu

Na Pomorzu pracuje mniej lekarzy i pielęgniarek na 10 tysięcy mieszkańców, niż w innych regionach. Udzielono też mniej porad, natomiast cena wizyty lekarskiej wzrosła o 5 złotych.

źródło: pomorskie.eu źródło: pomorskie.eu źródło: pomorskie.eu źródło: pomorskie.eu źródło: pomorskie.eu źródło: pomorskie.eu

7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia, z tej okazji zostały przygotowane dane, według których obecnie na Pomorzu brakuje medyków.

W województwie pomorskim przypada 38,6 pielęgniarek na 10 tys. mieszkańców, co plasuje nasz region na drugim miejscu od końca. Gorsza sytuacja jest tylko w Wielkopolsce (34,2). Dla porównania najwięcej pielęgniarek jest w Świętokrzyskiem (61,7). Jeśli chodzi o lekarzy Pomorze zajmuje czwarte miejsce od końca z wynikiem 22,1 medyka na 10 tys. mieszkańców - czytamy na portalu pomorskie.eu.

Według statystyk, na Pomorzu coraz więcej wydajemy na zdrowie.

Na Pomorzu na zdrowie w 2020 roku przeznaczono 312,7 mln zł, czyli o 24,5 mln złotych więcej niż w 2019 roku. Najwięcej, bo prawie 40,8 proc. pochodziło z budżetu województwa, zaś najmniej gmin (13,7 proc. – bez miast na prawach powiatu). Przykładowo przeciętne miesięczne wydatki na zdrowie na osobę w gospodarstwie domowym wynosiły 71 złotych, to o 5 złotych więcej niż w roku poprzednim. Stanowiło to 5,3 proc. wszystkich wydatków na osobę - czytamy dalej na pomorskie.eu.

Więcej danych znajdziesz tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...