18.03.2022 07:52 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Zespół policystycznych jajników a dieta

Materiał Partnera

Zespół policystycznych jajników -PCOS- jest chorobą związaną z zaburzeniem wydzielania hormonów. Dotyka kobiet w wieku od 15 do około 44 lat. Jest to powszechna choroba endokrynologiczna powodująca zaburzenia owulacji, które mogą prowadzić do bezpłodności oraz innych konsekwencji zdrowotnych. Zaburzenie dotyczy również kwestii metabolicznych i psychologicznych.

Jakie są objawy PCOS i konsekwencje zdrowotne ?

Zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie typu męskiego, trądzik i wypadanie włosów to jedne z wielu objawów. Otyłość i problemy ze schudnięciem, zaburzenia nastroju, problemy ze snem oraz niepłodność idą w parze z zespołem policystycznych jajników. Często towarzyszy mu insulinoodporność. Bezdech senny, zespół metaboliczny, nadciśnienie, rak endometrium, cukrzyca i zwiększone ryzyko chorób układu krążenia są typowymi przy PCOS konsekwencjami zdrowotnymi.

Dieta przyjazna zespołowi policystycznych jajników – co wybierać w codziennym menu Leczenie PCOS nie należy do najłatwiejszych. Możemy wspomagać organizm odpowiednią dietą i poprzez naturalne produkty wpłynąć na równowagę hormonalną. Włącz do codziennej diety chociaż jeden z poniższych składników, a organizm na pewno zauważy różnicę. Migdały – są zdrową przekąską i przyjazną w chorobie PCOS. Zawierają tłuszcze i białka utrzymujące stabilny poziom cukru we krwi i zapewniają energię do kolejnego posiłku.

  • Jajka – również zawierają zdrowe tłuszcze i białka, przez co pomagają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

  • Słodkie ziemniaki – zamień zwykłe ziemniaki na słodkie. Te zawierają wolno uwalniane węglowodany, nie powodując szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi.

  • Awokado – jest bogate w zdrowe tłuszcze, które utrzymują prawidłowy poziom cukru we krwi a dodatkowo służą jako budulec dla hormonów.

Cynamon – przyprawa znana od wieków ze swoich właściwości. Ma on również niebagatelne znaczenie w PCOS. Spowalnia opróżnianie żołądka, a tym samym utrzymuje uczucie sytości na dłużej. Wpływa też na poprawienie poziomu cukru we krwi.

Kalafior – warzywo szczególnie pomocne w pozbyciu się bolesnych miesiączek, tkliwości piersi i wahań nastrojów. Zawiera związek, który wspomaga usuwanie estrogenu z wątroby. Mimo tego, że to testosteron jest najczęstszym zaburzeniem równowagi hormonalnej w zespole policystycznych jajników, to nadmiar testosteronu przekształcany jest w estrogen, a co za tym idzie, wiele kobiet cierpi z powodu problemów z nadmiarem estrogenu.

Brokuł – odznacza się takimi samymi właściwościami co kalafior. Warto więc również włączyć go do swojej diety.

Pestki dyni – pomocne będą przy walce ze zmianami trądzikowymi i nadmiernym owłosieniem. Redukują, poprzez zawarty w nich związek, nadmierną produkcję testosteronu.

Oczywiste jest, że dieta nie zastąpi leczenia. Jednak warto pamiętać, że naturalne związki zawarte w zdrowych warzywach i owocach, jak i przekąskach, mogą pomóc w walce z objawami i samą chorobą. Warto kompleksowo dbać o organizm. Włącz ruch do codziennych obowiązków, zadbaj o zdrową dietę i regularnie się badaj. Nie ignoruj objawów. Jeśli organizm nie ma wystarczającej ilości witamin i minerałów, również możesz odczuwać różne dolegliwości. Odwiedź stronę jedzmy-zdrowo.pl znajdziesz tam bardzo wiele ciekawych przepisów kulinarnych jak i wiele porad o zdrowiu.


Czytaj również: