16.03.2022 15:30 7 PM/Szpitale Pomorskie

"Najstarszy pacjent miał 106 lat, najmłodszy 17 dni" - dwa lata pandemii na Pomorzu

Fot. Szpitale Pomorskie

Dwa lata temu w marcu w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Wstrzymano między innymi wszystkie międzynarodowe połączenia lotnicze, zamknięto szkoły i przedszkola, a także kina czy muzea, wprowadzono kwarantannę dla osób wracających z zagranicy. Do pomorskich szpitali zaczęły trafiać kolejne osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2.

Niepewność, strach, frustracja czy tęsknota za normalnością – epidemia koronawirusa wciąż, tak jak dwa lata temu, wywołuje skrajne emocje. Od początku pandemii w Polsce zanotowano 5,8 mln przypadków Covid-19, zmarło blisko 114 tys. osób. Na świecie z powodu zakażenia zanotowano ponad 6 mln zgonów.

Od samego początku z pandemią walczą pomorskie szpitale. W ciągu ostatnich dwóch lat w lecznicach w Gdańsku, Gdyni i w Wejherowie leczono na Covid-19 łącznie 6800 osób dorosłych i 383 dzieci.

Najstarszy pacjent miał 106 lat, najmłodszy - zaledwie 17 dni. Od 14 marca 2020 r. na Izbie Przyjęć Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przyjęto blisko 10700 osób, z których ponad połowa trafiła na oddziały szpitalne – informują Szpitale Pomorskie.

Obecnie z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalu zakaźnym w Gdańsku przebywają 92 osoby dorosłe i 5 dzieci, 5 osób w stanie bardzo ciężkim jest podłączonych do respiratorów.

Dlatego nadal chrońmy siebie i innych. Korzystajmy z dostępnych szczepionek przeciw Covid19 i naszych punktów szczepień: www.szpitalepomorskie.eu/punkty_szczepien_cov – apelują Szpitale Pomorskie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...