02.03.2022 13:00 11 WH/TTM

Mobilne płuca badają stan powietrza w Luzinie

Fot. Marek Trybański/TTM

Przy ul. Młyńskiej w Luzinie stanęły sztuczne mobilne płuca, które badają stan powietrza. „Bardzo się cieszę z tej akcji, która uświadamia społeczeństwu, jaki jest szkodliwy wpływ pyłów zawieszonych zanieczyszczeń na nasze zdrowie” - mówi doktor Piotr Pelcer.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Mobilne płuca w ostatnim czasie odwiedziły m.in. Wejherowo, Gościcino, Rumię czy Bolszewo. Teraz przyszła pora na Luzino.

Czujniki online są dostępne i wyniki są złe w zależności od pogody. Chcemy pokazać, że warto inwestować w ekologiczne ogrzewanie, gaz, likwidować stare kopciuchy. Nie palić śmieci, o tym cały czas mówimy. Chcemy pokazać, że nasze powietrze nie jest czyste i się trujemy nawzajem – zwraca uwagę Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino.

W gminie działa program Czyste Powietrze, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych pieców.

Instalacja pojawiła się przy ul. Młyńskiej tuż obok ośrodka zdrowia.

Bardzo się cieszę z tej akcji, która uświadamia społeczeństwu, jaki jest szkodliwy wpływ pyłów zawieszonych zanieczyszczeń na nasze zdrowie, w tym wypadku na płuca. Z medycznego punktu widzenia, pyły zawieszenia węglowodory aromatyczne, które znajdują się w dymie z kominów jest bardzo szkodliwy na płuca. Powoduje astmę oskrzelową, wszelkiego rodzaju infekcje, alergie, a najgorsze jest to, że może doprowadzać do raka płuc – wyjaśnia doktor Piotr Pelcer.

Wejherowski Alarm Smogowy ma nadzieję, że inicjatywa zwiększy świadomość nie tylko wśród dorosłych, ale też najmłodszych mieszkańców gminy.

Luzino jest największa wiejską miejscowością w powiecie wejherowskim. Bardzo dużo osób tu mieszka i zawsze w planie było umieszczenie płuc tutaj. Sztuczne płuca pokazują, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami w wyniku spalenia węgla. Mamy nadzieję, że będzie to jak najbardziej widoczne – mówi Arkadiusz Szczygieł, prezes Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Mobilne płuca w Luzinie dostępne będą do 13 marca.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24