02.03.2022 12:00 4 AB/TTM

Planują odbudować zniszczone wydmy

Fot.Czytelnik

Z powodu silnego wiatru i braku zalodzenia, szkody na brzegu są coraz większe. Planowane są inwestycje, które mają głównie w sposób naturalny odbudować wydmy i zabezpieczyć plażę przed zniszczeniami.

Było bardzo wietrznie, były wysokie stany morza. Nie było nawet zalodzenia. Lód pełni rodzaj opaski ochronnej, wtedy szkody są dużo mniejsze, nawet wtedy kiedy sztormy są duże. Natomiast w tym roku w ogóle nie było zalodzenia - mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Technicznych.

Zima przyniosła sztormy, które spowodowały wiele zniszczeń na plażach. Te będą naprawiane głównie w sposób naturalny przez pracowników urzędu morskiego, których głównym zadaniem będzie odbudowanie wydm. Naturalne gromadzenie piasku jest długotrwałe, ale nie powoduje zanikania plaż.

Refulacja ma sens, alternatywą do tego są twarde budowle, które powodują znikanie lub zmniejszanie się plaż, a każdy z nas preferuje odpoczynek w regularnych warunkach. Podczas refulacji, piasek który zostanie zabrany przez sztorm z głębi morza przynosimy na plażę. Istnieją też prace biotechniczne, czyli łapanie tego piasku poprzez osadzanie roślin. One powodują że ta wydma się sama odtwarza - dodaje Stelmaszyk-Świerczyńska.

Fot.Czytelnik Fot.Czytelnik Fot.Czytelnik Fot.Czytelnik Fot.Czytelnik Fot.Czytelnik

Duże zniszczenia odnotowano na Półwyspie Helskim, gdzie co roku są prowadzone naturalne prace.

Półwysep jest corocznie dosypywany. W programie Ochrony Brzegów Morskich jest specjalna ustawa, gdzie półwysep jest jakby osobną pozycją i co roku robimy tam sztuczne zasilanie zwane refulacją- informuje Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.

W tym roku Urząd Morski w Gdyni planuje kolejne inwestycje. Duże refulacje odbędą się na Półwyspie Helskim, w Jastrzębiej Górze, Brzeźnie czy Orłowie, gdzie zostanie wysypane około 250 tysięcy metrów sześciennych piasku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...