17.02.2022 11:00 0 AB/TTM

Otworzą Muzeum Ludowych Zespołów Sportowych w Łebczu

Fot.TTM

Pamiątki związane z wiejskimi klubami sportowymi czy medale z imprez międzynarodowych zdobyte przez ich członków. To wszystko znajdzie się w Muzeum Ludowych Zespołów Sportowych, które zostanie otworzone w Łebczu.

W Łebczu w obiekcie starej szkoły oficjalnie zostanie otworzone Muzeum Ludowych Zespołów Sportowych. Wcześniej pamiątki można było zobaczyć na wystawie 75-lecia LZS w Luzinie, gdzie eksponaty przekazało ponad 500 osób, w tym olimpijczycy, m.in. Andrzej Wroński.

Chcieliśmy stworzyć muzeum z prawdziwego zdarzenia, na luzińskiej hali niestety warunków do tego nie ma. Jest zbyt dużo życia sportowego w tym miejscu, choć ta wystawa z nami zostanie. Teraz jesteśmy po podpisaniu porozumienia z gminą Puck, która udostępniła nam obiekt starej szkoły w Łebczu, w którym ten duch LZS ma się bardzo dobrze - mówi Piotr Klecha, prezes Pomorskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.

Rozpoczęły się prace przygotowawcze pod wystawę, a także prace remontowe. Planowo muzeum ma być dostępne dla zwiedzających w czerwcu przed okresem wakacyjnym.

Pamiątek nam nie brakuje, ale jeszcze wiele do nas dotrze z każdego regionu kraju. Należy podkreślić, że nie chcemy w tym miejscu opowiedzieć tylko historii wiejskich klubów, która była, ale także chcemy opowiedzieć o tym, co dzieje się teraz, bo ta historia nadal trwa - dodaje Piotr Klecha.

W muzeum będzie zarówno miejsce dla pamiątek z Pomorza, jak i dla tych z całego kraju. Placówka w Łebczu nie ma być jedynym takim miejscem. Planowo organizatorzy chcą, aby w każdym powiecie województwa pomorskiego, część wystawy była udostępniana w miejscach, które nadal są zrzeszone z Ludowymi Zespołami Sportowymi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...