06.02.2022 10:01 16 AB/Stowarzyszenie im. kpt. Antoniego Rzymszy Choczewo

W Choczewie mają odsłonić tablice pamiątkową żołnierza niezłomnego

Facebook.com/Wiesław Piotr Bobkowski

Kpt. Antoni 'Maks' Rzymsza w 1948 roku został aresztowany przez Milicję Obywatelską z Choczewa. Skazano go na 25 lat zesłania i na śmierć. W poniedziałek (28 lutego) na ścianie kościoła parafialnego w Choczewie ma zostać odsłonięta jego tablica pamiątkowa. Na ten cel zorganizowano zbiórkę pieniędzy.

Po zesłaniu wyrok zmieniono, a Rzymsza wrócił do swojej rodziny w 1959 roku. Ruszyła zbiórka pieniędzy na tablicę pamiątkową, która ma zostać odsłonięta w kościele parafialnym w Choczewie, tam gdzie rozpoczęła się męczeńska droga Antoniego Rzymszy.

Zmarł w Gdańsku, spoczął w Prochowicach z żona Aldoną i jedynym synem Wiesławem. Niezłomna postawa państwa Rzymszów jest wzorem do naśladowania i jak najbardziej do upamiętnienia. Zakład kamieniarski wykona tablicę pamiątkową po kosztach, transport i montaż gratis - czytamy na Stowarzyszeniu im. kpt. Antoniego Rzymszy 'Maks' Choczewo.

Facebook.com/Wiesław Piotr Bobkowski

Odsłonięcie tablicy to nie jedyne wydarzenia upamiętniające życie Antoniego Rzymszy. 9 lipca również w Choczewie odbędzie się VII edycja Biegu Pamięci Tropem Wyklętych Maks i Aldona.

Link do zrzutki znajduje się poniżej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...