04.02.2022 13:00 25 PM/KWP Gdańsk COVID-19

Sprzedawali fałszywe certyfikaty covidowe. Wśród zatrzymanych pielęgniarka

Fot. KWP Gdańsk

Policjanci zatrzymali pięć kobiet w wieku od 21 do 56 lat w związku ze sprawą sprzedawania fałszywych certyfikatów covidowych. Jedna z kobiet jest pielęgniarką zatrudnioną w szpitalu. Do policyjnego aresztu trafił także 46-letni mężczyzna podejrzany o zakup zaświadczenia potwierdzającego szczepionkę.

We wtorek (1 lutego) nad ranem gdańscy policjanci zatrzymali pięć kobiet w wieku od 21 do 56 lat, które brały udział w procederze organizowania certyfikatów covidowych za opłatą.

Fot. KWP Gdańsk Fot. KWP Gdańsk Fot. KWP Gdańsk Fot. KWP Gdańsk Fot. KWP Gdańsk Fot. KWP Gdańsk Fot. KWP Gdańsk

Wśród osób zatrzymanych są kobiety podejrzane o wprowadzanie danych do systemu, jak i pośredniczki – osoby pomagające chętnym w zakupie certyfikatów covidowych. Jedna z podejrzanych jest pielęgniarką zatrudnioną w szpitalu oraz w prywatnych podmiotach medycznych - informuje gdańska policja.

Fałszywe certyfikaty mogły być sprzedawane od maja 2021 roku, a za usługę klient płacił do 1,2 tysiąca złotych.

Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych i zabezpieczyli komputery, telefony komórkowe i inne nośniki danych, na których mogą znajdować się dowody świadczące o tym przestępstwie. Zabezpieczono do analizy dokumentację oraz znaczne kwoty pieniędzy, które podejrzane trzymały w mieszkaniach - informują mundurowi.

W tej sprawy policjanci zatrzymali także 46-latka z powiatu sztumskiego, podejrzanego o zakupienie zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19.

W środę (2 lutego) w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku pięciu zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty m.in. korupcyjne, płatnej protekcji czy poświadczenia nieprawdy. W czwartek wobec trzech zatrzymanych sąd zastosował tymczasowe aresztowaniem, natomiast dwie pozostałe osoby zostały objęte dozorem policyjnym.

Sprawa jest rozwojowa. Policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają wszystkie osoby zamieszane w ten proceder, w tym także osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się. Dodatkowe zarzuty karne grożą wszystkim osobom, które posługiwały się takim certyfikatem.

Policjanci informują wszystkie osoby, które zakupiły certyfikat potwierdzający szczepienie, że jeżeli zgłoszą się do organów ścigania i zawiadomią o tym fakcie, istnieje wtedy możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności.

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania - informuje policja.

Oznacza to, że osoba, która kupiła certyfikat musi zgłosić się na policję zanim wskażą ją mundurowi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...