03.02.2022 11:00 7 AB/TTM

Jaz w Bolszewie na rzece został przebudowany

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W Bolszewie na rzece Reda zrealizowano przebudowę jazu, który ma za zadanie m.in. zmniejszyć zagrożenie powodziowe. Wybudowano również przepławkę dla ryb, by pozwolić im na swobodną migrację w kierunku Bałtyku. Koszt inwestycji to blisko 3,5 mln zł.

Jaz to rodzaj takiej bramy dla wody, którą można otwierać przez zasuwę lub inne urządzenie. W ten sposób przepuszcza się wodę, raz mniej raz więcej - mówi Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Przebudowę jazu zrealizowały Wody Polskie. Inwestycja ma za zadanie poprawić rozrząd wód węzła wodnego Wejherowo.

Chodzi o to żeby nadmiar wody, który zbiera się w kanale Redy podczas intensywnych opadów, odprowadzać do rzeki i w ten sposób zmniejszać zagrożenie powodziowe. Jednocześnie zbudowano przepławkę dla ryb łososiowatych, by pozwolić im na swobodną migrację w kierunku Bałtyku - dodaje Pinkiewicz. - Przepławka to rodzaj tunelu, czy też kanału poprowadzonego wokół obiektu hydrotechnicznego, który pozwala rybom na dalszą podróż.

Inwestycja w całości została zrealizowana ze środków krajowych. Jej koszt to blisko 3,5 mln zł. Przebudowę zakończono pod koniec zeszłego roku.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...