21.01.2022 15:30 11 AB/KPP Wejherowo

Chciał sprzedać fotelik przez internet. Stracił pieniądze z konta

zdj.ilustracyjne/źródło:pixabay.com

Chciał sprzedać fotelik samochodowy na portalu OLX. Oszust podszywający się za potencjalnego kupca na korespondencji prywatnej wysłał mu link, w który pokrzywdzony wszedł. W ten sposób stracił pieniądze z konta.

Kupujący skontaktował się z pokrzywdzonym nie przez portal OLX a za pośrednictwem komunikatora Whatsapp.

Jeżeli coś sprzedajemy i ktoś przechodzi z portalu na korespondencję prywatną, jest to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak, ponieważ portale są przygotowane do sprzedaży do przesłania pieniędzy i do dostarczenia przesyłki. Tam wszystko jest. Na płatnościach prywatnych oszuści będą wykorzystywać naszą niewiedzę - apeluje asp. sztab. Anetta Potrykus z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

W trakcie prowadzonej rozmowy, oszust zaproponował sprzedającemu płatność przez nową usługę. Pokrzywdzony otrzymał link do strony, na którą miał się zalogować. Po podaniu danych sprzedający stracił swoje środki z karty.

Pamiętajmy że można było tego uniknąć. Przede wszystkim trzeba zachować czujność i sprawdzić sytuację. Nie możemy podawać nikomu danych dostępowych do konta, a tym bardziej nie klikamy w linki. Jeżeli taki link otrzymujemy, może on służyć do wykorzystania naszych danych - dodaje Potrykus.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...