21.01.2022 12:43 18 PM

Walka z pandemią: Testy w aptekach i krótsza kwarantanna

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 36 665 nowych zakażeniach koronawirusem. To największa liczba od początku pandemii COVID-19 w Polsce. W związku z tym zorganizowano konferencję prasową z udziałem premiera i ministra zdrowia.

Minister zdrowia mówił podczas konferencji o eksplozji pandemii. Istnieje scenariusz, że liczba infekcji się podwoi. Wynik z dzisiejszej doby może przekroczyć 40 tys. W związku z tym rząd wprowadza zmiany.

Zwiększamy możliwości testowania - od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów - stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Testy mają być prowadzone w aptekach, które są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie. Testy będą przeprowadzały najprawdopodobniej apteki, gdzie można się zaszczepić.

Oprócz tego okres przebywania w kwarantannie zostanie skrócony do siedmiu dni - zmiana ta zostanie wprowadzona od poniedziałku (24 stycznia). Premier zalecił administracji rządowej i samorządowej przejście na tryb pracy zdalnej. Poinformował również, że najbardziej narażeni na zgon są seniorzy, dlatego każdy pacjent, który ma koronawirusa będzie mógł zostać zbadany w ciągu 48 godzin, nawet w swoim domu przez lekarza pierwszego kontaktu.

Podczas konferencji podano także harmonogram zwiększania bazy łóżek covidowych.

Jak poinformował premier od 80 do 90 procent zgonów to osoby niezaszczepione. Mówił również, że szczepionki zwiększają 10-krotnie szansę na przeżycie w przypadku mutacji omikron.

Nowa mutacja według ministra zdrowia nie jest tak niebezpieczna jak poprzednie.

Wszędzie w Europie obserwujemy, że te zachorowania są krótsze, okres zakażenia również jest mniejszy - mówił Adam Niedzielski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...