18.01.2022 16:00 24 WH/TTM

Przy Łęgowskiego w Wejherowie wybudują blok komunalny

Fot. UM Wejherowo

Za 18 mln złotych zostanie wybudowany wielorodzinny budynek komunalny przy ul. Łęgowskiego w Wejherowie. W bloku powstanie 78 lokali. Jeżeli przetarg i budowa pójdą zgodnie z planem, to pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się w 2024 roku.

Miasto uzyskało ok. 14,5 mln złotych bezzwrotnego wsparcia z Banku Gospodarstwa Krajowego lokali komunalnych.

Dzięki środkom, którym udało się uzyskać będziemy mogli wybudować budynek, który będzie liczył 78 mieszkań. W przeważającej części będą to mieszkania dwupokojowe. Co ważne będzie też zagospodarowanie terenu, na którym dla każdego mieszkania będzie przynależało jedno miejsce postojowe - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Harmonogram prac uzależniony jest od rynku. W pierwszym kwartale 2022 planuje się uruchomić procedurę przetargową, a w drugiej połowie roku – podpisać umowę z wykonawcą i przystąpić do budowy. Realizacja ma zająć 18 miesięcy.

Jeżeli wszystko pójdzie tak jak powinno iść, czyli wykonawcy odpowiedzą na nasze oferty, cena tych ofert będzie mieściła się w budżecie, który zakładamy. To najprawdopodobniej pierwsze zasiedlenia powinny wydarzyć się na początku 2024 roku – dodaje Rutkiewicz.

Koszt budowy to 18 mln złotych. Blok przy Łęgowskiego ma być budynkiem komunalnym, o czynszach regulowanych przez miasto i zasiedlany po analizie sytuacji osób, które oczekują na lokal komunalny.

W tej chwili mamy około sto rodzin oczekujących na mieszkania w mieście, a oprócz tego mamy potrzeby mieszkańców, którzy są w zasobie komunalnym, ale z różnych względów wymagają zamiań tych lokali. Czasem są to zamiany polegające na poprawieniu jakości życia, ale jeszcze częściej są to sytuacje ze względu na stan techniczny lokali. W pierwszym zakresie będziemy realizować te zamiany – tłumaczy Beata Rutkiewicz.

Stare lokale mają być remontowane i wtórnie przydzielane mieszkańcom albo budynek będzie rozbierany, jeżeli będzie wpisany do rozbiórki.

Naprawdę cieszymy się, bo mówiliśmy przed wyborami i po wyborach, że dla nas ważne jest, aby zbudować budynek komunalny, a mieliśmy z tym problemy, a w końcu się udało – zwraca uwagę prezydent Krzysztof Hildebrandt.

Władze miasta, oprócz dofinansowania na budowę budynku komunalnego, zdobyły także dofinansowanie w wysokości ponad 317 tys. złotych na pokrycie 80 procent kosztów związanych z czterech mieszkań położonych przy ul. 12 Marca, Kopernika, 10 Lutego i na Placu Wejhera. Całkowity koszt tych remontów to prawie 400 tys. złotych.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24