14.01.2022 15:45 11 PM

Mobilne płuca badają powietrze w Gościcinie

Mobilne płuca w Gościcinie. Zdjęcie wykonane 13 stycznia 2022 roku.

„Wskazania czujnika zamontowanego na mobilnych płucach wzbudzają różne reakcje - szok, niedowierzanie, czasami nawet zaprzeczenie” – czytamy na stronie Wejherowskiego Alarmu Smogowego. Kilka dni temu mobilne płuca monitorujące poziom pyłów zawieszonych PM 1, PM 2,5 i PM 10 rozpoczęły pomiary w Gościcinie.

Makieta mobilnych płuc została zainstalowana na rogu ulicy Słonecznej i Robakowskiej w Gościcinie i jak informują mieszkańcy od pierwszych godzin wzbudziła spore zainteresowanie. We wtorek (11 stycznia) poziom pyłu PM 2,5 wynosił ponad 1500 proc. normy, a pyłu PM 10 – 750 proc. normy. Wysokie przekroczenia utrzymywały się przez cały dzień, a indeks jakości powietrza określał powietrze jako bardzo złe.

W ostatnich dniach, w związku z wysokimi przekroczeniami norm jakości powietrza, kolejny raz dało się słyszeć głosy mówiące "to niemożliwe". Faktycznie trudno przyjąć do wiadomości fakt, że powietrze, którym codziennie oddychamy potrafi być szkodliwe, a w sezonie grzewczym karykaturalne staje się niekiedy powiedzenie "idę zaczerpnąć świeżego powietrza" - informują na swoim Facebooku członkowie stowarzyszenia Wejherowski Alarm Smogowy.

Bardzo niekorzystne stężenia utrzymywały się również przez całą środę poziom pyłu PM 10 wyniósł aż 190 µg/m3, czyli znów został przekroczony poziom alarmowy.

Znaczna poprawa nastąpiła wraz z nasileniem podmuchów wiatru i w tej chwili, dzięki wietrznej pogodzie możemy mówić o czystym powietrzu. Mamy nadzieję, że ten stan utrzyma się jak najdłużej - mówi Tomasz Nowak z Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Organizacja wskazuje, że dla wyrobienia sobie szerszego spojrzenia na problem zanieczyszczenia powietrza warto pozyskiwać informacje z kilku niezależnych źródeł. Między innymi komunikaty i ostrzeżenia publikowane są przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach państwowego monitoringu powietrza atmosferycznego w tym miejscu.

Z kolei wskazania czujnika umieszczonego na mobilnych płucach znajdują się tutaj.

W Gościcinie mobilne płuca będą sprawdzać jakość powietrza do końca stycznia, następnie pojadą do Redy, a później do Luzina.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24