12.01.2022 13:26 13 WH/Norda FM

Będzie protest rybaków przybrzeżnych na DK6 w Kębłowie

Fot. TTM archiwum

W czwartek (13 stycznia) przy krajowej szóstce w Kębłowie protestować będą rybacy przybrzeżni z półwyspu, mierzei i Łeby. Demonstranci cyklicznie będą przechodzić przez przejście dla pieszych, przez co mogą pojawić się utrudnienia w ruchu. To wyraz sprzeciwu wobec ujawnionych nieprawidłowości w Departamencie Rybołówstwa.

Organizatorami ogólnopolskiego strajku są Zrzeszenie Rybackie Zalew Wiślany i Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego. Ostatni protest polegał na blokowaniu portów w całym kraju, w tym w Kuźnicy. Teraz rybacy wychodzą na ulice, bo poprzednie akcje nie przyniosły efektu.

Jeżeli to nie da rezultatów, jeżeli będą nas omijać, to będą następne protesty. Coraz więcej ludzi się zbiera, nawet ci, co byli kiedyś negatywnie nastawieni do takich strajków – mówi Henryk Pozorski ze Sztabu Kryzysowego Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego.

Protest zaplanowano na czwartek (13 stycznia) w godzinach 11:00 – 13:00 na wysokości stacji paliw w Kębłowie. Nie będzie to blokada krajowej szóstki. Akcja będzie polegać na tym, że co jakiś czas protestujący będą przechodzić przez przejście dla pieszych. To może wiązać się z utrudnieniami w ruchu.

Powodem protestu jest ujawnienie przez prokuraturę, CBA i ABW nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy przez Departament Rybołówstwa Morskiego. O sprawie wielokrotnie na ten temat rozmawiali rybacy i środowisko. Informowaliśmy kolejne rządy, nie tylko ten obecny – dodaje Pozorski. - Minister i rządy się zmieniają, ale ten skostniały twór, który jest w departamencie nie. Tam jest cała mafia, która trzyma wszystko w ręku i urzędnicy są powiązani.

Postulaty polskich rybaków przybrzeżnych to:

— Niezwłoczne spotkanie kierownictwa ministerstwa rozwoju i wsi z polskimi rybakami w celu przedstawienia problemów polskiego rybołówstwa w obliczu zakazów połowów ryb wprowadzonych przez Komisję Europejską na Bałtyku w latach 2009-2022.

— Odsunięcie urzędników departamentu od decyzji związanych z wydatkowaniem unijnych funduszy rybackich.

— Natychmiastowe odblokowanie i uruchomienie unijnych funduszy rybackich zablokowanych przez Departament Rybołówstwa na wsparcie rybaków do czasu odbudowy zasobów ryb na Bałtyku.

— Powołanie specjalnej komisji resortowej do zbadania jak zostały wydane unijne środki pomocowe dla rybołówstwa otrzymane przez Polskę po przystąpieniu do UE.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24