Bezdech afektywny - niebezpieczna jednostka chorobowa. Organizm wchodzi w stan podczas którego zatrzymuje się proces poprawnej wentylacji płuc. Bezdech to stan o charakterze psychosomatycznym. Bezdech pojawiający się u małych dzieci, budzi przerażenie u rodziców. Statystyki wskazują, że bezdech afektywny występuje u 5% społeczeństwa. Jego pierwsze przypadki pojawiają się u danego człowieka między 6 a 24 rokiem życia. Zdarza się nawet, że napady bezdechu zaczynają występować już po kilku dniach od urodzenia dziecka. Bezdech afektywny nie jest niebezpieczny i nie zagraża życiu, ale trzeba wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji. Oszczędzi nam to wielu stresujących sytuacji.
Napady sinicze
Zaczynają się intensywnym płaczem dziecka. Po nieudanych próbach uspokojenia dochodzi do zatrzymania oddychania podczas fazy wydechu. W wyniku tej sytuacji skóra i błony śluzowe stają się sine, a dziecko traci przytomność na krótką chwilę. W tym czasie jego ciało staje się wiotkie. Z reguły dziecko bardzo szybko odzyskuje przytomność.
Odmiana blada
Ta odmiana przebiega nieco inaczej. Pojawia się bladość i utrata świadomości przez dziecko. Bladość utrzymuje się gdy dziecko jest nieprzytomne. Tak samo jak w napadach polegających na sinieniu, ciało dziecka wiotczeje, gdy jest ono nieprzytomne. Brak świadomości powinien trwać krótką chwilę.
Napady powikłane
Napady blady i napady sinicze mogą się przerodzić w napady powikłane. Jest to postać powikłana, inaczej złożona. Oprócz objawów w postaci bezdechu i utraty przytomności mogą się pojawić drgawki. Do tego mogą występować skurcze licznych grup mięśniowych. Oprócz drgawek wystąpić może nieświadome oddanie moczu. Drgawki nie powinny trwać długo, ale mogą one przejść w fazę zagrażającą życiu. Będziemy mieć wtedy do czynienia ze stanem zagrażającym życiu. Jest to stan padaczkowy.
Nazwa tego schorzenia nie jest przypadkowa. Słowo "afektywny" jest tu jak najbardziej odpowiednie. Bezdech u dziecka pojawia się w momencie, gdy dziecko przeżywa jakieś silne emocje. Przyczyną przechodzenia w aż tak skrajny stan upatruje się w zaburzeniach czynności autonomicznego układu nerwowego. Chodzi konkretnie o część przywspółczulną. Taka nadmierna afektywność w obrębie nerwu błędnego może prowadzić do spowolnienia czynności serca. Istnieje też ryzyko, że dojdzie do chwilowego zatrzymania akcji serca i wtedy pojawia się bezdech.
Więcej informacji na temat bezdechu sennego można uzyskać na stronie: https://sklepvitalaire.pl
Dlaczego dziecko przeżywa tak silne emocje? Przyczyny mogą być różne w zależności od dziecka. Przeważnie napady bezdechu afektywnego poprzedza doświadczenie przez dziecko dużego bólu lub strachu. Różnego rodzaje silne i nieprzyjemne emocje mogą skutkować bezdechem u dziecka. Po prostu mózg małego dziecka nie jest na tyle rozbudowany, aby poradzić sobie ze stresem. Gdy występują sytuacja nieproporcjonalne do stopniu rozwoju dziecka, może się właśnie wtedy pojawiać bezdech afektywny.
Pierwsza pomoc w przypadku sytuacji bezdechu afektywnego u dziecka będzie polegać na sprawdzenie przytomności. Należy skontrolować czy pojawiają się ruchy na klatce piersiowej. Dziecko bardzo szybko ocknie się samo. Nasza rola powinna teraz polegać na przytuleniu dziecka. Podnieśmy je, jeśli w wyniku utraty przytomności upadło na podłogę. Takie czynności powinny zapobiec kontynuacji bezdechu.
W żadnym wypadku nie wychodźmy z pomieszczenia zaraz po odzyskaniu przytomności przez dziecko. Nawet jeśli chcemy przynieść szklankę wody. Powstrzymajmy się przez chwilę lub weźmy dziecko ze sobą. Musimy mu zapewnić maksymalne poczucie bezpieczeństwa kilka chwil po odzyskaniu przytomności, aby mieć pewność, że bezdech nie wróci.
Należy poinformować lekarza, że doszło do utraty przytomności. Lekarz sprawdzi, czy był to tylko bezdech, czy może przyczyny są bardziej złożony. Jeżeli dziecko jest zdrowe i bezdech nie pojawią się często, to nie jest to sytuacja niebezpieczna i nie mamy powodu do obaw.
09:07
Luzino póki co, korkuje się w stałych miejscach. W cierpliwość uzbroić się muszą kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Ofiar Stutthofu. Unormowała się z kolei sytuacja w pobliżu kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Ruch w tym rejonie jest płynny.
W Gościcinie, duży ruch jest teraz na gościcińskiej górce. Kumuluje się tradycyjnie w okolicach skrzyżowania z ulicą Szeroką i Słoneczna. W cierpliwość kierowcy uzbroić się muszą również w okolicy szkoły podstawowej.
Podobnie tłoczno jest teraz na ulicy Szkolnej w Bolszewie. Kto może, lepiej niech omija te okolice. Problem z płynnością jazdy będą mieli również kierowcy na ulicach Głównej i Zamostnej. Duży ruch jest teraz w okolicach ronda na ulicy Strażackiej.
Przypominamy, że trwa remont ulicy Tartacznej w Wejherowie, więc w tym miejscu kierowcy muszą kierować się dalej na ulicę Przemysłową, która w tej chwili jest w miarę przejezdna.
08:56
Utrudnienia w ruchu w Luzinie na ulicy Wilczka - trwają prace drogowe. Wprowadzono ruch wahadłowy od skrzyżowania z byłą krajową szóstką do ulicy Lipowej.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.