02.12.2021 15:04 0 Materiał partnera

Bezdech afektywny

Mat. prasowe

Bezdech afektywny - niebezpieczna jednostka chorobowa. Organizm wchodzi w stan podczas którego zatrzymuje się proces poprawnej wentylacji płuc. Bezdech to stan o charakterze psychosomatycznym. Bezdech pojawiający się u małych dzieci, budzi przerażenie u rodziców. Statystyki wskazują, że bezdech afektywny występuje u 5% społeczeństwa. Jego pierwsze przypadki pojawiają się u danego człowieka między 6 a 24 rokiem życia. Zdarza się nawet, że napady bezdechu zaczynają występować już po kilku dniach od urodzenia dziecka. Bezdech afektywny nie jest niebezpieczny i nie zagraża życiu, ale trzeba wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji. Oszczędzi nam to wielu stresujących sytuacji.

Rodzaje bezdechu afektywnego

Napady sinicze

Zaczynają się intensywnym płaczem dziecka. Po nieudanych próbach uspokojenia dochodzi do zatrzymania oddychania podczas fazy wydechu. W wyniku tej sytuacji skóra i błony śluzowe stają się sine, a dziecko traci przytomność na krótką chwilę. W tym czasie jego ciało staje się wiotkie. Z reguły dziecko bardzo szybko odzyskuje przytomność.

Odmiana blada

Ta odmiana przebiega nieco inaczej. Pojawia się bladość i utrata świadomości przez dziecko. Bladość utrzymuje się gdy dziecko jest nieprzytomne. Tak samo jak w napadach polegających na sinieniu, ciało dziecka wiotczeje, gdy jest ono nieprzytomne. Brak świadomości powinien trwać krótką chwilę.

Napady powikłane

Napady blady i napady sinicze mogą się przerodzić w napady powikłane. Jest to postać powikłana, inaczej złożona. Oprócz objawów w postaci bezdechu i utraty przytomności mogą się pojawić drgawki. Do tego mogą występować skurcze licznych grup mięśniowych. Oprócz drgawek wystąpić może nieświadome oddanie moczu. Drgawki nie powinny trwać długo, ale mogą one przejść w fazę zagrażającą życiu. Będziemy mieć wtedy do czynienia ze stanem zagrażającym życiu. Jest to stan padaczkowy.

Przyczyny występowania bezdechu afektywnego

Nazwa tego schorzenia nie jest przypadkowa. Słowo "afektywny" jest tu jak najbardziej odpowiednie. Bezdech u dziecka pojawia się w momencie, gdy dziecko przeżywa jakieś silne emocje. Przyczyną przechodzenia w aż tak skrajny stan upatruje się w zaburzeniach czynności autonomicznego układu nerwowego. Chodzi konkretnie o część przywspółczulną. Taka nadmierna afektywność w obrębie nerwu błędnego może prowadzić do spowolnienia czynności serca. Istnieje też ryzyko, że dojdzie do chwilowego zatrzymania akcji serca i wtedy pojawia się bezdech.

Więcej informacji na temat bezdechu sennego można uzyskać na stronie: https://sklepvitalaire.pl

Dlaczego dziecko przeżywa tak silne emocje? Przyczyny mogą być różne w zależności od dziecka. Przeważnie napady bezdechu afektywnego poprzedza doświadczenie przez dziecko dużego bólu lub strachu. Różnego rodzaje silne i nieprzyjemne emocje mogą skutkować bezdechem u dziecka. Po prostu mózg małego dziecka nie jest na tyle rozbudowany, aby poradzić sobie ze stresem. Gdy występują sytuacja nieproporcjonalne do stopniu rozwoju dziecka, może się właśnie wtedy pojawiać bezdech afektywny.

Jak zareagować w przypadku wystąpienia u dziecka bezdechu afektywnego?

Pierwsza pomoc w przypadku sytuacji bezdechu afektywnego u dziecka będzie polegać na sprawdzenie przytomności. Należy skontrolować czy pojawiają się ruchy na klatce piersiowej. Dziecko bardzo szybko ocknie się samo. Nasza rola powinna teraz polegać na przytuleniu dziecka. Podnieśmy je, jeśli w wyniku utraty przytomności upadło na podłogę. Takie czynności powinny zapobiec kontynuacji bezdechu.

W żadnym wypadku nie wychodźmy z pomieszczenia zaraz po odzyskaniu przytomności przez dziecko. Nawet jeśli chcemy przynieść szklankę wody. Powstrzymajmy się przez chwilę lub weźmy dziecko ze sobą. Musimy mu zapewnić maksymalne poczucie bezpieczeństwa kilka chwil po odzyskaniu przytomności, aby mieć pewność, że bezdech nie wróci.

Należy poinformować lekarza, że doszło do utraty przytomności. Lekarz sprawdzi, czy był to tylko bezdech, czy może przyczyny są bardziej złożony. Jeżeli dziecko jest zdrowe i bezdech nie pojawią się często, to nie jest to sytuacja niebezpieczna i nie mamy powodu do obaw.


Czytaj również: