27.11.2021 10:00 15 AG COVID-19

W Gdyni zaszczepiono osoby bezdomne

fot. archiwum MOPS

W ubiegłym tygodniu w Gdyni odbyła się akcja szczepienia przeciwko COVID-19 osób bezdomnych. Dzięki wspólnej inicjatywie pod hasłem „Podaj dalej”, zorganizowanej m.in. przez MOPS oraz Poszukiwawczy Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zaszczepiono 30 osób. Ponadto udzielono także blisko 50 konsultacji medycznych.

Akcja skierowana była do osób bezdomnych, które albo nie chcą wcale albo jedynie sporadycznie korzystają ze wsparcia wyspecjalizowanych placówek i nie mają ochoty zmieniać swojej sytuacji życiowej.

Zależało nam żeby tak zorganizować akcję, aby każda z tych osób miała możliwość skorzystać z oferty i się zaszczepić. Robiliśmy to w trosce o zdrowie ich samych, jak i innych mieszkańców Gdyni, zwłaszcza w obliczu trwającej czwartej fali pandemii i coraz większej liczbie zakażeń w kraju. Dziękuję wszystkim instytucjom, służbom i organizacjom za ich zaangażowanie w przygotowanie tej akcji – powiedział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

fot. archiwum MOPS fot. archiwum MOPS

Akcja prowadzono w różnych wybranych miejscach w mieście, a mobilne punkty szczepień pod namiotem pojawiły się na placu przy schronisku Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego, przy ul. Jana z Kolna, noclegowni przy ul. Janka Wiśniewskiego oraz przy parafii Św. Mikołaja w Gdyni. Dodatkowo w dniach szczepień kilkunastu pracowników MOPS odwiedzało miejsca, w których pojawiają się osoby bezdomne starając się przekonać je do przyjęcia szczepionki.

Inicjatywa była zorganizowana wspólnie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Poszukiwawczy Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku, Stowarzyszenie Alter Ego w Gdyni, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Gdyni i parafię św. Mikołaja w Gdyni. Sczepienia wykonano jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson.

W obecnej sytuacji ważna jest każda osoba, która zdecyduje się na zaszczepienie. Z naszej perspektywy ważne jest również to, żeby testować mechanizmy organizowania tego typu akcji pomiędzy różnymi partnerami w mieście. Jestem pewien, że doświadczanie, które dzięki tej akcji uzyskaliśmy zaowocuje systematyczną współpracą i w przyszłości oferta szczepień dla osób bezdomnych, przebywających w przestrzeni - informuje na stronie gdynia.pl Jarosław Józefczyk, z-ca dyrektora MOPS w Gdyni.

W sumie w ramach akcji "Podaj dalej" udało się zaszczepić 30 osób i udzielić 48 konsultacji medycznych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...