25.11.2021 11:55 0 mat.pras. Materiał partnera

Co wpływa na zwrot inwestycji z fotowoltaiki?

Mat. prasowe

Każdy z nas chciałby obniżyć swoje rachunki i chociażby w małym stopniu uniezależnić się od państwa. Co prawda nie jest to zadanie proste, to jednak fotowoltaika może nam w tym pomóc. W końcu założenie paneli słonecznych pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. A co na to wpływa? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Rosnące ceny prądu

Na początku warto wspomnieć o rosnących cenach prądu. Nie oszukujmy się, wysoka inflacja oraz problemy energetyczne Polski mają ogromny wpływ na wzrost cen energii. Dlatego też fotowoltaika staje się świetnym zabezpieczeniem przed wzrostem tychże cen. Promienie słoneczne przez lata będą docierać do naszych paneli, przez co ochronimy własny portfel przed dodatkowymi kosztami prądu. A ceny energii będą z roku na rok raczej rosnąć, niż spadać.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest obecnie bardzo opłacalna również ze względu na swoją wysoką wydajność. Praca paneli słonecznych to zazwyczaj przedział czasowy od 20 do 30 lat, a sama instalacja potrafi zwrócić koszt zakupu już nawet po 5-7 latach. Większość renomowanych firm oferuje długoterminową (zazwyczaj około 25-30 lat) gwarancje na wydajność fotowoltaiki - panele będą pracowały przez ten czas na co najmniej 90% swojej efektywności, albo przedsiębiorstwo usprawni instalacje.

Zapotrzebowanie na prąd

Kolejną sprawą, która przekłada się na rentowność fotowoltaiki, jest oczywiście zapotrzebowanie energetyczne. Zużywamy obecnie już sporo prądu, a będziemy wykorzystywać go do jeszcze większej liczby sprzętów. Jako najlepsze przykłady warto wspomnieć chociażby o klimatyzacji, pompach ciepła, samochodach elektrycznych lub hybrydowych czy technologii typu “smart home”. Wszystko to będzie pożerać sporo prądu. Dzięki OZE będziemy w stanie uodpornić na kolejne, comiesięczne wydatki.

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne to z pewnością ciekawa i bezpieczna inwestycja, która może nam pomóc w zredukowaniu kosztów i zaoszczędzeniu sporych pieniędzy. Jednak jeśli planujemy już założyć własną elektrownię słoneczną, to dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam w doborze odpowiedniej mocy instalacji czy ustalenia miejsca montażu. Takim ekspertem ds. fotowoltaiki jest chociażby renomowana firma JKT Solar, która ma już za sobą wiele, udanych instalacji.


Czytaj również: