23.11.2021 14:30 81 WH

Co dalej z boiskiem na Wazie w Wejherowie?

Fot. TTM archiwum z 2017 roku

„Nie będziemy ustawać w trudach, aby doszło do realizacji i jak tylko będzie to możliwe, będziemy po raz kolejny ubiegać się o dofinansowanie zadania” - to odpowiedź wejherowskiego ratusza w sprawie budowy boiska na Wazie. Pierwszy etap prac zakończył się 2017 roku, a w optymistycznym wariancie obiekt miał być gotowy do końca 2021 roku. Tak się jednak nie stało.

Pomiędzy ul. Wschodnią i Sikorskiego w Wejherowie miało powstać boisko piłkarskie i zaplecze socjalno-sanitarne wraz z infrastrukturą oraz zagospodarowaniem terenu. W planach było zamontowanie trybuny, monitoringu, nagłośnienia i oświetlenia.

Przypomnijmy, że w 2017 roku ruszyły pierwsze prace, które polegały na przygotowaniu terenu pod budowę boiska. Koszty wynosiły blisko 240 tys. złotych. Wtedy zakładano, że w najlepszym wypadku miejsce rekreacji będzie gotowe do końca 2021 roku.

W dwóch budżetach obywatelskich poparcie wejherowian uzyskały projekty dotyczące właśnie budowy boiska. To jednak dopiero początek tej wielkiej inwestycji. Ze względu na koszty, to przedsięwzięcie musi przejść do budżetu miejskiegoinformowaliśmy w 2017 roku.

Nasi Czytelnicy pytają - minęły cztery lata i inwestycja stanęła w martwym punkcie? W tej sprawie postanowiliśmy skontaktować się z urzędem miasta w Wejherowie. Okazuje się, że problemem jest pozyskanie dotacji.

Z uwagi na dużą wartość inwestycji szacowaną na 7 mln złotych, jej realizacja będzie możliwa, jeśli miasto otrzyma dofinansowanie zewnętrzne. Dodatkowo, w tamtym okresie Miasto posiadało wsparcie Pana Marcina Drewy, przedstawiciela partii rządzącej w Radzie Miasta, który aktywnie włączył się w temat pozyskania dofinansowania. Bardzo ważnym głosem dla Ministerstwa było i jest wsparcie środowisk sportowych reprezentowanych w Radzie Miasta przez radnego Pana Rafała Szlasa – czytamy w odpowiedzi.

Miasto dwukrotnie składało wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Sportu i Turystyki – bez skutku.

W budżecie Miasta Wejherowa na 2022 rok będą zawarte w przeważającej części tylko te inwestycje, które otrzymały dofinansowanie zewnętrzne. Ponadto podkreślić należy, że obecna sytuacja kryzysowa związana z szybkim wzrostem cen i postępującą inflacją oraz ze zmianami w strukturze podatków wprowadzonymi przez rząd, które odbierają samorządom wpływy i kierują je bezpośrednio do budżetu Państwa oraz nowe postanowienia Polskiego Ładu spowodowała, iż nawet zapewnienie przez Miasto wkładu do inwestycji współfinansowanych z zewnątrz staje się bardzo trudne – wyjaśnia ratusz. - Jego budowa przyczyniłaby się do powstania ogólnodostępnej nowoczesnej bazy sportowo- rekreacyjnej, co w przyszłości umożliwiłoby młodym piłkarzom dalszy rozwój.

Czy to oznacza, że boisko na Wazie nie powstanie?

Nie będziemy ustawać w trudach, aby doszło do realizacji boiska, i jak tylko będzie to możliwe będziemy po raz kolejny ubiegać się o dofinansowanie zadania – komentują urzędnicy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24